Kontrola nad ruchem osób wchodzących do budynku lub przemieszczających się przez przejścia coraz częściej jest powierzana elektronicznym systemom nadzorującym. Mogą one działać jako osobne moduły lub współpracować w ramach kompleksowego rozwiązania. System rejestracji czasu pracy (RCP) wraz z systemem kontroli dostępu (SKD) oraz oprogramowaniem ERP często stanowią jeden wspólny organizm.
Najważniejsze jest odpowiednie zaprojektowanie całości, biorące pod uwagę specyfikę danego przedsiębiorstwa, jak również układ wewnętrzny obiektu. Wszystkie punkty rejestrowania rozpoczęcia i zakończenia pracy powinny zostać przemyślane oraz dobrze rozmieszczone. Rozwiązania RCP i KD mogą współpracować z tradycyjnymi drzwiami, wyposażonymi w odpowiednie komponenty elektroniczne, ale w wielu lokalizacjach lepszym wyborem są bramki strzegące przejść. Jak powinien przebiegać ich montaż, czemu warto stosować bramki obrotowe oraz jak wspomagają oprogramowanie do zarządzania czasem pracy?
Polecamy także: Mity na temat monitoringu czasu pracy. Korzyści systemu RCP
System rejestracji czasu pracy i kontrola dostępu – główne założenia
Moduł kontroli dostępu to rozwiązanie, które umożliwia stały nadzór nad wejściem do budynków, pomieszczeń lub miejsc składowania zasobów. W zależności od wybranego wariantu może obejmować różnorodne technologie zabezpieczeń, między innymi karty zbliżeniowe, breloki RFID lub biometrię. Najczęściej SKD są zintegrowane z innymi rozwiązaniami z dziedziny bezpieczeństwa, takimi jak kamery monitoringu wizyjnego, alarmy przeciwwłamaniowe bądź systemy zarządzające budynkiem (BMS).
Dzięki wdrożeniu SKD eliminowana jest potrzeba dysponowania fizycznymi kluczami, a gdy trzeba ograniczyć lub przyznać dostęp do danej strefy, wszystko odbywa się szybko i sprawnie. RCP z kolei sprzyja zwiększeniu efektywności – automatycznie wylicza czas pracy, ułatwia rozliczanie spóźnień oraz nadgodzin, a także nadzoruje ruch pomiędzy wejściami dla pracowników różnych szczebli.
Zintegrowane z oprogramowaniem RCP bramki ściśle kontrolują ruch, umożliwiając przejście pojedynczej osoby w danym momencie. Każda z nich jest wyposażona w umieszczone w obudowie czytniki SKD lub RCP dla zabezpieczania dostępu oraz zapisu zdarzeń, wykorzystywanego później do zliczania czasu pracy.
Konstrukcja, wyposażenie bramek oraz kwestie techniczne – na co zwracać uwagę?
Istnieje wiele rodzajów bramek, o różnej wielkości, konstrukcji oraz przeznaczeniu. Można je podzielić ze względu na mechanizm przepuszczający osoby i wyróżnić trzy podstawowe warianty:
- bramki obrotowe wysokie i niskie (dwuramienne, trójramienne, z opadającymi ramionami, stałymi ramionami, jednokierunkowe, dwukierunkowe)
- bramki uchylne
- bramki rozsuwane
Funkcjonowanie mechanizmu przepuszczania jest sterowane elektronicznie i załącza się za pomocą zbliżenia karty do czytnika. To powoduje wyzwolenie impulsu elektrycznego, powodującego obrót lub rozsunięcie się ramion albo odblokowanie mechanizmu obrotu dla przejścia.
Bramki uchylne raczej nie mają praktycznego zastosowania w systemach ewidencji czasu pracy pracowników. Ich zadaniem jest kierowanie ruchem przechodzących osób, więc mogą być montowane na przejściach ewakuacyjnych czy technicznych lub jako wymuszające jeden kierunek przemieszczania się ludzi – zwykle stoją na wyjściach z obiektów. Wersje dwukierunkowe obrotowe przeznaczone są do kontroli dostępu ruchu osobowego w miejscach strzeżonych, zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych.
W razie zaistnienia zagrożenia, takiego jak pożar, zalanie lub inna sytuacja awaryjna, wymagająca szybkiej ewakuacji pracowników, wyłączenie zasilania spowoduje samoczynne opadnięcie ramion bramki i jej odblokowanie. Wówczas ramiona nie blokują dostępu, co zapewnia nieograniczone przejście dla szybko opuszczających budynek osób.
Jeśli istnieje taka potrzeba, to w celu dostosowania przejść nadzorowanych przy pomocy bramek obrotowych do wymogów przepisów BHP i PPOŻ, mogą one zostać uzupełnione o wersje uchylne (ewakuacyjne), które zapewnią odpowiednią przepustowość. Dotyczy to zarówno miejsc wyposażonych w modele wysokie, jak niskie, obrotowe tripody.
RCP i bramka obrotowa – jak mogą współdziałać?
Głównym zadaniem systemu RCP jest zbieranie oraz zapisywanie informacji o wejściach i wyjściach dla wszystkich zatrudnionych osób. W przypadku rozwiązań zintegrowanych z RCP i SKD trzeba zatem brać pod uwagę bramki posiadające funkcje sterowania obrotem ramion w zadanym przez kontroler kierunku, czyli dwukierunkowe. Skuteczna kontrola dostępu w miejscach o dużym natężeniu ruchu musi też być oparta o bramki wejściowe, która gwarantują odpowiednią efektywność i przepustowość systemu.
System rejestrujący może składać się z wielu punktów rozmieszczonych w różnych obszarach i być zintegrowany z programem RCP. Czytnik zbliżeniowy jest umieszczony w pokrywie zewnętrznej bramki i wyposażony w piktogram sygnalizujący o możliwości przejścia oraz przycisk zmiany trybu rejestracji. Informacja o godzinie zdarzenia i numerze karty jest automatycznie zapisywana w systemie kontroli dostępu lub rejestracji czasu pracy. Może być również powiązana z pracownikiem w programie do ewidencji czasu pracy. Wszystkie te dane będą później wykorzystane do wyliczeń kadrowych, w tym określenia absencji, spóźnień, nadgodzin i innych zdarzeń, zgodnie z Kodeksem pracy.
Przydatna jest możliwość otwierania ramion lub odblokowania obrotu tylko w tym kierunku, w którym następuje autoryzacja przejścia. Zapewnia to spójność zdarzeń wejść i wyjść, co z punktu widzenia prawidłowego rozliczania godzin pracy jest niezmiernie ważne. Dla administratorów SKD stanowi z kolei wartościową informację o aktualnej lokalizacji pracownika. Wersje jednokierunkowe nie są w stanie zapewnić tego rodzaju rejestracji zdarzeń.
Czy programy RCP łatwo zintegrować z zabezpieczeniami w postaci bramek obrotowych?
Wymagania techniczne w kwestii montażu mogą się różnić w zależności od wybranego systemu i jego złożoności. Ogólnie rzecz biorąc każda instalacja SKD i RCP wymaga odpowiedniej infrastruktury kablowej, zasilania, punktów montażowych, systemu kart i czytników oraz oprogramowania.
Bramki łączą zaawansowane technologie cyfrowe z eleganckim designem, zapewniając skuteczne fizyczne ograniczanie dostępu. Gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa oraz płynny ruch wszystkich osób w obrębie chronionych stref. Współcześnie oferowane produkty to wykonane ze stali nierdzewnej obrotowe lub uchylne urządzenia mechaniczne, sterowane w pełni elektronicznie i przeznaczone do uniwersalnej kontroli ruchu osobowego w różnych lokalizacjach.
Z praktycznego punktu widzenia jedną z głównych zalet jest konstrukcja, która zapewnia przejście tylko jednej osoby. Odblokowanie bramki następuje zgodnie z uprawnieniami karty dostępu, którą posługuje się pracownik. W przypadku braku uprawnień i odmowy wejścia pozostaje zamknięta. W zależności od tego, czy przejście ma być jednokierunkowe, czy dwukierunkowe, moduły montowane są w jednym lub obu kierunkach.
Bramki kontroli dostępu z systemem zliczania czasu pracy pracowników – działanie i korzyści
Znane z lotnisk, dworców czy wejść do obiektów sportowych bramki znalazły swoje zastosowanie w siedzibach firm i budynkach zakładowych jako element kontroli dostępu, ewidencji godzin pracy lub w systemach zliczania przepływu osobowego. Służą również do kontroli ruchu w miejscach wymagających szczególnej uwagi i o podwyższonym stopniu zabezpieczeń. Są to na przykład obiekty użyteczności publicznej, banki lub budynki administracyjne, a także strefy składowania niebezpiecznych substancji.
Czy system bramek dostępowych można oszukać lub obejść? Bez ekwilibrystyki jest to niemożliwe, również próby siłowe na niewiele się zdadzą. Bramki obrotowe są solidne, twardo stawiając opór próbom nieautoryzowanego przejścia. Eliminują też próby rejestracji zdarzenia wejścia lub wyjścia w imieniu innego pracownika, czyli przekazywanie sobie kart. Jedno przejście i następująca po nim blokada ograniczają wszystkie kreatywne próby nadużyć.