Chmura obliczeniowa – zalety i wyzwania

Cloud Computing to chmura obliczeniowa, która zapewni dostęp do różnorodnych materiałów w czasie rzeczywistym, poprzez połączenie internetowe. Warto z niej skorzystać, jeśli zależy Ci na wygodnej obsłudze plików i szybkim ich przetwarzaniu. Sprawdź, jakie korzyści i wyzwania wiążą się z chmurą, a także jakie zasady warto zachować podczas jej stosowania.

Czym jest Cloud Computing?

Czym jest Cloud Computing?

Chmura obliczeniowa to wirtualna przestrzeń, w której możesz umieścić dowolne dane. Dotyczy to zarówno plików prywatnych, jak i firmowych, w tym:

  • dokumentów cyfrowych, na przykład akt osobowych pracowników czy raportów i sprawozdań;
  • zdjęć i filmów, a także prezentacji multimedialnych;
  • arkuszy kalkulacyjnych z danymi dotyczącymi interesariuszy, w tym klientów;
  • kalendarzy i harmonogramów;
  • kopii zapasowych plików.

W chmurze możesz gromadzić dane w dowolnym formacie i rozszerzeniu. Służy ona również do przetwarzania i analizowania danych oraz edytowania plików. To narzędzie, które pomoże Ci efektywniej prowadzić firmę, gdyż doprowadzi do optymalizacji procesów biznesowych.

Dla kogo chmura obliczeniowa to korzystne rozwiązanie?

Chmura obliczeniowa

Cloud Computing jest idealnym sposobem na zabezpieczenie ważnych danych. Dlatego chmurę polecamy każdemu, komu zależy na tym, aby poufne informacje były przechowywane w odpowiednim miejscu.

Rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w przypadku właścicieli firm, którzy chcą zadbać o sprawny przepływ informacji. Dotyczy to między innymi osób, które zarządzają:

  • sklepami internetowymi;
  • portalami działającymi w sieci, na przykład informacyjnymi czy rozrywkowymi;
  • platformami e-learningowymi oraz społecznościowymi;
  • start-upami, a więc początkującymi przedsiębiorstwami.

Chmura obliczeniowa jest świetną propozycją również dla instytucji publicznych, jak organy administracji, biblioteki czy muzea.

Jakie zalety ma Cloud Computing?

Jakie zalety ma Cloud Computing?

Chmura obliczeniowa generuje korzyści zarówno o charakterze użytkowym, jak i finansowym. Jej zastosowanie pozwoli Ci usprawnić procesy biznesowe, a także ograniczyć wydatki ponoszone w związku z gromadzeniem i przetwarzaniem danych.

Niższe koszty prowadzenia biznesu

Jeśli zdecydujesz się na Cloud Computing, zarządzanie danymi w Twojej firmie pochłonie znacznie mniejsze wydatki niż w sytuacji, gdybyś zbudował własną infrastrukturę. Dzięki chmurze nie musisz:

  • wydzielić oddzielnego pomieszczenia na serwerownię oraz zakupić niezbędnych urządzeń, w tym dysków służących do przechowywania plików;
  • dbać o wydajność systemu, pamiętając o regularnej konserwacji;
  • szybko reagować w razie awarii, szukając specjalistów, którzy zajmą się przywróceniem infrastruktury do pełnej sprawności.

W ramach Cloud Computing, w zamian za comiesięczną opłatę, otrzymasz pełne wsparcie. To dostawca usługi odpowiada za zapewnienie stałego dostępu do zgromadzonych plików, a także za sprawne usuwanie usterek oraz zabezpieczenie plików przed dostępem ze strony nieuprawnionych osób. Dzięki temu możesz skupić się na prowadzeniu biznesu i nie stracisz cennego czasu w związku z zarządzaniem danymi.

Niższe koszty prowadzenia biznesu

Ważną zaletą chmury jest też to, że ochroni ona zgromadzone przez Ciebie dane przed uszkodzeniem czy zniszczeniem. Nawet gdy dojdzie do awarii systemu komputerowego albo do ataku hakerskiego, dane pozostaną na serwerze i będziesz mógł z nich dalej korzystać. W ten sposób nie ma ryzyka, że bezpowrotnie stracisz niezwykle cenne informacje dotyczące na przykład Twoich klientów.

Dostęp do danych niemal z każdego miejsca na świecie

Z chmurą możesz połączyć się za pomocą internetu, wykorzystując do tego dowolne urządzenie. Może to być:

  • komputer stacjonarny albo laptop;
  • smartfon bądź tablet.

Daje to szerokie perspektywy w zarządzaniu danymi. Dzięki Cloud Computing możesz wygodnie przeglądać i przetwarzać dane na przykład wówczas, gdy pracujesz zdalnie albo często przemieszczasz się między poszczególnymi oddziałami firmy. Rozwiązanie jest idealne również w przypadku zespołów projektowych, które działają w różnych częściach świata.

Elastyczność w zarządzaniu danymi

Elastyczność w zarządzaniu danymi

W ramach chmury dostępne są różne modele realizacji usług, a więc możesz wybrać taki, który idealnie pasuje do Twoich potrzeb.

  • SaaS polega na udostępnieniu określonych funkcjonalności wraz z oprogramowaniem;
  • Iaas obejmuje dostarczenie infrastruktury IT, czyli oprogramowania i sprzętu;
  • PaaS to usługa, w której dostawca przekazuje kompleksowe środowisko pracy (platformę).

Cloud Computing to doskonałe rozwiązanie zarówno dla małej, jak i średniej oraz dużej firmy. W chmurze możesz umieścić dokładnie taką ilość danych, jaką potrzebujesz. Do dyspozycji masz ogromną przestrzeń – wynosi ona nawet kilkanaście terabajtów na jednego użytkownika.

Dużą zaletą Cloud Computing jest także to, że w każdej chwili możesz zdecydować o zwiększeniu przestrzeni na serwerze. Może to być potrzebne na przykład wówczas, gdy Twoja firma intensywnie się rozwinie i wejdzie na kolejne rynki, co spowoduje napływ kolejnych danych.

Wysoki poziom bezpieczeństwa danych

Wysoki poziom bezpieczeństwa danych

W przypadku Cloud Computing szczególnie istotne są kwestie dotyczące bezpieczeństwa i prywatności danych. Dostawcy stosują różnorodne rozwiązania z tego zakresu, na przykład:

  • wielopoziomowe szyfrowanie danych;
  • zapory sieciowe;
  • zarządzanie ryzykiem oraz stałe monitorowanie jego poziomu;
  • zarządzanie tożsamością i dostępem (IAM).

Dostawcy usług chmurowych są ponadto zobowiązani do zapewnienia zgodności z określonymi standardami czy przepisami prawa. Chodzi na przykład o RODO, czyli o rozporządzenie o ochronie danych osobowych.

Podczas korzystania z Cloud Computing nie musisz więc obawiać się o to, że poufne dane wyciekną i posłużą hakerom do dokonania cyberprzestępstw. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia ochrony informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Chmura obliczeniowa skutecznie zabezpieczy dane firmowe przed atakami cybernetycznymi, na przykład phishingiem, który mógłby doprowadzić do kradzieży tożsamości.

Jakie wyzwania wiążą się z Cloud Computing?

Jakie wyzwania wiążą się z Cloud Computing?

Korzystanie z chmury jest bardzo wygodne, jednak może wiązać się z pewnymi trudnościami czy zagrożeniami. Aby im przedwcześnie zapobiec, zwróć szczególną uwagę na:

  • możliwą niedostępność usług spowodowaną na przykład awarią prądu – można się przed tym zabezpieczyć dzięki zasilaniu awaryjnemu;
  • potencjalne uzależnienie od dostawcy chmury w wyniku niemożności migracji z jednej chmury do drugiej;
  • odpowiedzialność dostawcy w obliczu bankructwa chmury – istotne jest to, kto przejmie dany podmiot i czy usługi będą nadal świadczone.

Duże wyzwania wiążą się ponadto z bezpieczeństwem przechowywanych danych. Dotyczy to nie tylko ich ochrony przed atakami hakerów czy zapewnienia zgodności z przepisami prawa, ale również lokalizacji serwerów oraz sposobu i czasu odzyskania danych po awarii.

Chmura obliczeniowa – przykłady dobrych praktyk podczas korzystania z Cloud Computing

Chmura obliczeniowa – przykłady dobrych praktyk podczas korzystania z Cloud Computing

W trakcie stosowania Cloud Computing warto zachować kilka zasad bezpieczeństwa, dzięki którym ograniczone zostanie ryzyko utraty danych. Chodzi o:

  • stosowanie wielopoziomowego uwierzytelniania;
  • szyfrowanie komunikacji;
  • zabezpieczenie komputerów i telefonów firmowych za pomocą oprogramowania antywirusowego.

Warto przeprowadzić w firmie szkolenia dla pracowników, dzięki którym dowiedzą się, jak bezpiecznie używać chmury. W ich trakcie można na przykład podkreślić, że z Cloud Computing nie powinno się korzystać w publicznych sieciach internetowych, które generują duże ryzyko cyberataków.

Jeśli w Twojej firmie stosowana jest chmura obliczeniowa, warto zainwestować w sprawdzone systemy bezpieczeństwa. Stworzą dodatkową ochronę przed zagrożeniami cybernetycznymi. Jednym z najskuteczniejszych jest kontrola dostępu, która dzięki monitorowaniu tego, kto wchodzi na teren firmy, zabezpieczy pomieszczenia i budynki biurowe przed nieuprawnionymi osobami. Taki system warto zamówić u doświadczonego i zaufanego partnera, który opracuje rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *