Antywirus to program, który chroni przed atakami złośliwego oprogramowania, zabezpiecza również przed zaśmiecaniem komputera, smartfona czy tabletu niechcianymi plikami oraz pozwala utrzymywać porządek i kontrolę nad tym, co trafia do pamięci masowej urządzenia. W celach prywatnych bezpłatne wersje z reguły wystarczają, rozszerzona ochrona zapewniana przez najlepsze programy antywirusowe będzie wskazana, gdy istnieje realne ryzyko ataku hakera w celu przejęcia wrażliwych danych, dokumentów firmowych, poufnych informacji osobistych czy nawet prywatnych zdjęć.
Płatne oprogramowanie antywirusowe jest konieczne, jeżeli oczekujesz pełnej ochrony, wsparcia technicznego i pomocy specjalistów oraz chcesz skorzystać z dodatkowych funkcji typu ochrona przed phishingiem lub złośliwym ransomware. Zanim zostanie podjęta decyzja o zakupie oprogramowania, licencji bądź subskrypcji, warto zapoznać się z tym, co proponują rozwiązania dostępne za darmo. Które zabezpieczenia antywirusowe są godne polecenia w 2024 roku, czy sprawdzają się w praktyce oraz czy płatne antywirusy posiadają nad nimi istotne przewagi?
Darmowy program antywirusowy dla Windows i dla urządzeń mobilnych – jak chronić swój komputer oraz zabezpieczyć smartfon?
Choć żaden program antywirusowy nie zapewni nam stuprocentowej ochrony przed atakami czy oprogramowaniem szpiegującym, to z całą pewnością warto któryś z nich zainstalować. Niezależnie od tego, czy jesteśmy użytkownikami smartfona z Androidem, iOS czy Windows Mobile, czy komputera stacjonarnego bądź laptopa, trzeba liczyć się z tym, iż każdy mający połączenie z siecią internetową sprzęt może stać się ofiarą ataku hakerskiego.
Darmowe antywirusy są wystarczającym wyborem dla urządzeń użytkowanych prywatnie, na których nie ma dużych ilości wrażliwych danych. To podyktowany rozsądkiem sposób, by nie obciążać budżetu dodatkowymi wydatkami, choć z drugiej strony roczne opłaty za dobre oprogramowanie antywirusowe nie są aż tak wygórowane. Wiele oczywiście zależy od oczekiwanego standardu ochrony, a najczęściej wybrany bezpłatny program oferuje funkcje, które można rozszerzać po wykupieniu dostępu.
Nie da się ukryć, że darmowe antywirusy mają ograniczenia, nie posiadają aż tak zaawansowanych opcji, zaś kolejne aktualizacje mogą być rzadsze aniżeli w przypadku wersji płatnych. Korzystanie z nich jest więc świadomym wyborem i równa się z zaakceptowaniem podstawowego poziomu ochrony. Trzeba pamiętać, że w rozległym internetowym świecie pułapki mogą czekać w miejscach, gdzie się tego nie spodziewamy – witryny bądź linki, wykorzystywane do wykradania danych kryją się za fasadą bezpiecznych, zaufanych i rozpoznawalnych stron www. Darmowe oprogramowanie antywirusowe zachowuje czujność i ostrzega przed potencjalnym nieszczęściem.
Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem – czy darmowy antywirus skutecznie zabezpiecza system operacyjny?
Bezsprzecznie posiadanie jakiegokolwiek oprogramowania antywirusowego jest wymagane, by uchronić laptop, smartfon czy nawet starego PC używanego okazjonalnie przed zaśmieceniem zbędnymi plikami i programami śledzącym użytkownika. Najprostszą formą ochrony komputerów jest znany każdemu Windows Defender, który jest częścią licencji kupionego systemu Windows i może być używany komercyjnie. Czujność tego podstawowego antywirusa, zabezpieczenie połączeń Wi-Fi oraz skanowanie i monitoring przed złośliwą zawartością stron internetowych i pobieranych plików pozwala wyłapywać część internetowych zagrożeń, ale nie jest to zbyt gęste sito. Microsoft Defender ostrzega przed wirusami i innymi zagrożeniami, jednak nie chroni sprzętu użytkownika przed trackerami kodu śledzenia, nie zabezpiecza przed kradzieżą tożsamości. W celu lepszej ochrony przed wirusami system operacyjny Microsoftu dobrze będzie doposażyć w dobry program antywirusowy.
Rynek rozwiązań oferowanych jako freeware jest szeroki, więc bez trudu można znaleźć bezpłatne oprogramowanie antywirusowe, dzięki któremu stopień zabezpieczenia urządzenia będzie znacznie wyższy. Rankingi popularności Top 10 często wygrywa antywirus Avast, propozycja od naszych południowych sąsiadów z Czech. Obecna odsłona umożliwia inteligentne skanowanie urządzenia i monitoring zdarzeń w czasie rzeczywistym, ochronę poczty e-mail, jak również analizę podejrzanych plików w chmurze i alerty o zagrożeniach.
Tyle powinno wystarczać do zastosowań domowych, natomiast jeśli sprzęt jest użytkowany przez firmę, należy dokonać płatnego rozszerzenia, które podnosi możliwości tego bardzo udanego programu. Czy posiada on istotne wady? Jako antywirus darmowy na Windows 10 czy Windows 11 dał poznać się z bardzo dobrej strony, niektórzy wskazują, że Avast Free Antivirus potrafi zbyt często wszczynać fałszywe alarmy, natomiast z każdą nową wersją oprogramowania staje się to coraz mniej dokuczliwe. Warto za to docenić, że jest uważany za program, który nie spowalnia w irytujący sposób działania komputera.
Jaki darmowy antywirus wybrać i czy warto dopłacać za programy antywirusowe dostępne w wersjach premium?
Przy wyborze oprogramowania dla własnych potrzeb trzeba zwrócić uwagę na skuteczność wykrywania zagrożeń, dostępność funkcji zabezpieczeń oraz wpływ antywirusa na wydajność systemu. Dla wielu użytkowników istotna będzie także ogólna łatwość użytkowania oraz dostępność wsparcia technicznego. Filtrowanie poczty, blokowanie niepotrzebnej aktywności, kontrola rodzicielska – to między innymi zalety Bitdefender Antivirus Free, oprogramowania godnego uwagi i dostępnego w wersji bezpłatnej.
Jego możliwości rosną po wykupieniu niedrogiej subskrypcji, natomiast już podstawowy wariant oferuje ochronę w czasie rzeczywistym oraz monitorowanie stron internetowych zabezpieczające przed złośliwym oprogramowaniem i chroniące przed próbami kradzieży danych. Antywirus Bitdefender korzysta z obliczeń w chmurze, więc nie stanowi obciążenia dla systemu operacyjnego.
Avira Free Antivirus to kolejna z popularnych opcji programu antywirusowego, która posiada darmową wersję. Oprogramowanie zabezpieczające przed wirusami oferuje między innymi limitowany VPN, menadżera haseł oraz stale aktualizowany skaner wykrywający zagrożenia w czasie rzeczywistym. Dopłata do wersji profesjonalnych przynosi alerty o naruszaniu danych oraz narzędzia do poprawy wydajności komputera, natomiast roczna subskrypcja jest wciąż przystępna cenowo.
Podobnie rzecz wygląda w przypadku antywirusa Eset Nod32 Antivirus, taniego i skutecznego programu, który ma dodatkowo ma zaimplementowane uczenie maszynowe i analizuje każde złośliwe oprogramowanie przedostając się przez zaporę, stając się dzięki temu coraz lepszym, mądrzejszym i czujniejszym narzędziem ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem.
Płatne oprogramowanie antywirusowe i korzyści dla Twojego komputera, których darmowy program nie zapewni.
Skuteczny program antywirusowy jest czujny i szybki, ale nie powinien zakłócać sprawnego funkcjonowania systemu operacyjnego, więc antywirus na Windows często jest oceniany również pod tym względem czy nie wpływa negatywnie na szybkość jego działania. Jeśli komputer bądź laptop są używane jako narzędzie pracy, to trzeba zapoznać się z ofertą płatnych programów antywirusowych.
Użytkownicy poszukujący zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa i usług w postaci firewalla czy szyfrowania danych muszą liczyć się z tym, że nie dostaną ich z oprogramowaniem antywirusowym w wersji free. Również dostęp do nowych definicji wirusów i nie jest domeną darmowego oprogramowania. W takiej sytuacji można rozważać zakup pakietu czy też rocznego abonamentu z rozszerzoną ochroną, który do zainstalowanej wersji doda kilka nowych opcji, na przykład ochrona przed phishingiem, spyware, czyszczenie śmieci czy usuwanie zduplikowanych plików.
Obecne od lat na rynku programy takie, jak antywirus Norton 360, antywirus McAfee Total Protection, Avira czy AVG mają w zanadrzu dodatkowe narzędzia, niezwykle przydatne w codziennym funkcjonowaniu firmy. Przykładowo AVG Ultimate zapewnia nie tylko skaner antywirusowy, ale też ochronę przed wyłudzeniem okupu, bezpieczeństwo transakcji bankowych w formie ochrony płatności online, czyszczenie dysku oraz przeglądarki, VPN i ochronę poczty e-mail.
Licencja większości darmowych antywirusów nie umożliwia korzystania z nich w celach komercyjnych, stąd też nawet niewielkie przedsiębiorstwa o wąskiej skali działalności muszą kierować swoją uwagę na płatny program antywirusowy. Doświadczenia i opinie użytkowników pozwalają wybrać najlepszy antywirus do domu i zainstalować go w celu wzmocnienia zapory sieciowej Windows Defender. Należy pamiętać, że rozsądne korzystanie z Internetu i ufanie tylko własnej intuicji nie są skutecznymi metodami na uniknięcie ryzyka. Wybór oprogramowania antywirusowego to wypadkowa kilku czynników, z których najistotniejszymi są oczekiwany stopień ochrony i sposób używania urządzenia, na którym program będzie zainstalowany.
Przeczytaj również: Darmowy program do odzyskiwania danych