Darmowy program do odzyskiwania danych

Utrata danych zapisanych na różnego rodzaju nośnikach pamięci może przydarzyć się zupełnie niespodziewanie i być kłopotliwa w skutkach. Jednak gdy dojdzie do takiego zdarzenia nie należy wpadać w panikę, bo często problem można zażegnać we własnym zakresie, wykorzystując narzędzie do odzyskiwania danych. Dla każdego cenne będzie zupełnie co innego – dla jednych pliki tekstowe i arkusze kalkulacyjne, dla innych zdjęcia i pliki graficzne, ale oprogramowanie do przywracania danych umożliwia skuteczne działanie niemal w każdym przypadku.

Utracone dane - w jaki sposób je przywracać?

Utracone dane – w jaki sposób je przywracać wykorzystując oprogramowanie do odzyskiwania plików?

Dyski twarde HDD mogą latami pracować bez żadnych niepokojących objawów, ale ich uszkodzenia mogą nastąpić nagle, bez wcześniejszych symptomów. Najczęściej mechaniczna awaria dotyczy głowicy lub napędu dysku, często też dochodzi do problemów związanych z uszkodzeniami logicznymi. Dysk nadal jest sprawny, natomiast pojawia się problem z dostępem do danych – z powodu błędów użytkownika, przeinstalowania systemu lub przypadkowego usunięcia plików. Narzędzie przeznaczone do odzyskiwania danych będzie wybawieniem.

Jaki program do odzyskiwania danych wybrać? Bardzo pomocny może być taki, który jest przeznaczony do wyszukiwania i przywracania partycji utraconych w wyniku skasowania albo na przykład spustoszeń poczynionych przez wirus. Takie aplikacje jak Mini Tool Partition Recovery lub nasz polski program StrongRecovery, który potrafi odzyskiwać dane zaszyfrowane oraz skompresowane, znajdujące się na partycjach NTFS, są wówczas szczególnie przydatne.

Odzyskaj utracone dane

Istotny jest czas reakcji, by nie nadpisywać danych i nie używać uszkodzonego dysku, bo wtedy dojdzie do nieodwracalnej utraty zasobów. Można oznaczyć sektory dysku jako usunięte, podczas gdy wciąż zawierają one wszystkie dane, wówczas do momentu ich nadpisania będzie możliwe przywrócenie wszystkich znajdujących się tam plików. Tej czynności można dokonać za pomocą specjalnego oprogramowania bez wsparcia serwisu zewnętrznego, ale nie dotyczy to oczywiście sytuacji związanych z fizycznym uszkodzeniem nośnika, na przykład zalaniem wodą – w takim wypadku zdecydowanie nie warto działać na własną rękę, tylko od razu skierować się po fachową pomoc.

Programy do odzyskiwania danych na komputerach Apple

Utrata danych

Dla użytkowników komputerów Apple, którzy doświadczają utraty danych, istnieje wiele programów dedykowanych systemowi macOS. Oprogramowanie takie jak Disk Drill for Mac jest szczególnie polecane, ponieważ łączy intuicyjny interfejs z potężnymi funkcjami odzyskiwania danych, umożliwiając przywrócenie plików z dysków twardych, SSD, kart pamięci, a także urządzeń zewnętrznych. Kolejnym dobrym wyborem jest EaseUS Data Recovery Wizard for Mac, który jest łatwy w obsłudze i skutecznie radzi sobie z odzyskiwaniem danych z usuniętych plików, sformatowanych dysków, a także z błędów systemowych. Stellar Data Recovery for Mac to zaawansowane narzędzie, które pozwala na odzyskiwanie plików z różnych nośników i wspiera odzyskiwanie danych z uszkodzonych partycji. Dzięki takim programom użytkownicy komputerów Apple mogą bezpiecznie przywrócić utracone dane i uniknąć niepotrzebnych komplikacji.

Czy darmowy program do odzyskiwania danych z dysku twardego wystarczy do skutecznego procesu przywracania plików? Najlepsze programy do odzyskiwania w praktycznym zastosowaniu

Programy do odzyskiwania danych to w większości prosty w obsłudze freeware i pozwalają przywrócić nie tylko pliki z dysku twardego, ale też z karty pamięci czy pendrive’a. Jednym z popularniejszych jest Recuva, który radzi sobie z nienadpisanymi sektorami oraz świeżo sformatowanymi dyskami, w dodatku intuicyjny w działaniu i nieskomplikowany. Dzięki niemu można odzyskać pliki zdjęciowe, obrazy, muzykę czy dokumenty usunięte przez nieuważny ruch użytkownika bądź na skutek działań wirusa. Jedną z jego dodatkowych funkcji oprócz odzyskiwania utraconych plików jest również trwałe ich kasowanie, by żadne narzędzie nie było w stanie ich przywrócić, co może być przydatne jeśli chcemy czegoś pozbyć się na stałe z nośnika danych.

Darmowy program do odzyskiwania danych

Kolejna sprawdzona propozycja to Disk Drill, bezpłatny program, który umożliwia odzyskiwanie danych z dysków HDD i SSD, kart pamięci czy dysków zewnętrznych. Przystępny interfejs użytkownika pozwala go bez trudu obsługiwać, zaś skuteczne działanie polega na skanowaniu nośnika w poszukiwaniu utraconych plików i ich indeksowaniu, a następnie wybraniu tych, które użytkownik pragnie odzyskać i zapisać. Disk Drill to prosty w obsłudze program do odzyskiwania, który poradzi sobie z przywróceniem plików z dysków twardych i pamięci flash, choć bezpłatna wersja jest przeznaczona wyłącznie do użytku prywatnego i pozwala odzyskać maksymalnie do 500 MB utraconych danych z woluminów FAT/NTFS.

TestDisk & PhotoRec to narzędzia do odzyskiwania danych oraz plików, uniwersalne i działające na systemach Windows, Linux i Mac OS. Pomagają odnaleźć skasowane zdjęcia, dokumenty, archiwa i inne pliki, gdyż ściślej rzecz ujmując jest to pakiet dwóch narzędzi, które pozwalają na odzyskiwanie utraconych danych. Umożliwiają przywrócenie partycji i sektorów rozruchowych (FAT32 i NTFS), co może okazać się przydatne na przykład po instalacji linuksowej dystrybucji. Osobliwą cechą TestDisk jest z pewnością interfejs, mogący odstraszać mniej doświadczonych użytkowników, ale nie należy tego traktować w kategorii wady. PhotoRec to program do odzyskiwania zdjęć, a jego interfejs graficzny prezentuje się przyjaźniej i umożliwia łatwe przywracanie skasowanych danych, które tajemniczo zaginęły lub zostały nieopatrznie usunięte.

Odzyskiwanie danych przez program

EaseUS Data Recovery Wizard Free jest uniwersalną propozycją, działającą w systemach  Windows, macOS, Android a także iOS. Pozwala na odzyskanie danych w oparciu o kreator, który prowadzi użytkownika przez cały proces przywracania skasowanych plików, w tym grafiki, muzyki, filmów, dokumentów, wiadomości e-mail i innych usuniętych z dysku bądź w wyniku działania wirusa. Minusem tego programu do odzyskiwania plików jest ograniczenie do maksymalnie 1 GB danych możliwych do przywrócenia w wersji free edition.

Jak odzyskać dane z dysku i nie uszkodzić nośnika oraz jaki dysk zewnętrzny sprawdza się najlepiej do przechowywania plików?

Proces odzyskiwania danych z urządzeń jest skuteczny, gdy zostanie przeprowadzony w porę. Dobry program umożliwia takie działanie tylko jeśli zareagujemy bezzwłocznie, a dane utracone w wyniku błędu bądź awarii nie ulegną bezpowrotnemu zniszczeniu.

Proces odzyskiwania danych

Przy okazji warto poznać charakterystykę poszczególnych nośników danych, by wykorzystywać ich możliwości w optymalny sposób. Pendrive USB posłuży dobrze jako miniaturowa pamięć do przechowywania podstawowych plików, które można łatwo zapisać i szybko odczytać, ale nie jest stuprocentowo bezpieczny jeśli chodzi o fizyczne uszkodzenia bądź możliwość zgubienia. Coraz rzadziej stosuje się zapis na płytach CD i DVD, głównie ze względu na ich niską pojemność i malejącą popularność napędów optycznych w nowych urządzeniach, ale warto pamiętać, że istnieją programy do odzyskiwania uszkodzonych danych z płyt CD, jak choćby CD Recovery Toolbox Free.

Tradycyjny dysk twardy HDD sprawdza się do przechowywania kopii zapasowych i dużych rozmiarowo plików, ale jeśli chodzi o przenoszenie plików między różnymi urządzeniami lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dysku SSD, szybszego w działaniu i odporniejszego na uszkodzenia mechaniczne, na przykład upuszczenie, ale mającego z kolei ograniczenia w liczbach odczytu danych i cykli zapisu. Natomiast zaawansowane programy do odzysku danych, takie jak Stellar Free Data Recovery Software, poradzą sobie bez problemu z przywracaniem danych z nośników HDD i SSD, kart pamięci i pendrive.

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku - czy można zapobiec awariom sprzętowym?

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku – czy można zapobiec awariom sprzętowym?

Nie ma rozwiązań idealnych, choć współczesne nośniki półprzewodnikowe, jak karty pamięci SD, pendrive’y czy zewnętrzne dyski SSD w kieszeniach są świetnym sposobem magazynowania plików, których nie używamy regularnie – warto zatem przeznaczyć je na przykład do archiwizowania zdjęć. Natomiast wśród głównych czynników wpływających na trwałość oraz wydajność nośników wykorzystujących układy Flash-NAND jest liczba wolnych bloków gotowych na przyjęcie informacji – jej zapisanie wymaga zatem skasowania poprzedniej w całości.

Mimo, że są coraz tańsze i pojemniejsze, to wzrost ich możliwości wynika w większym stopniu z rosnącej pojemności samych układów pamięci niż z projektowania nośników wykorzystujących większą liczbę układów. Tak więc ten postęp ma swoją cenę w postaci większej złożoności nośników, potencjalnie rośnie przez to awaryjność, zwłaszcza najtańszych układów pamięci. Narzędzie służące do odzyskiwania usuniętych plików musi pozwalać na odzyskiwanie danych z każdego rodzaju nośnika.

Jak dodatkowo chronić ważne pliki?

Czy program typu data recovery pozwala na odzyskanie danych w każdym wypadku? Jak dodatkowo chronić ważne pliki?

Przypadkowe usunięcie danych nie musi być powodem stresu, bo fakt, że ich nie widzimy na nośniku nie oznacza, że ich tam nie ma. Należy mieć to w pamięci jeśli dojdzie do tego typu incydentu – trzeba zaprzestać używania nośnika, by w miarę możliwości zapobiec nadpisaniu ich przez inne pliki. Niestety wówczas nawet zaawansowane oprogramowanie do odzyskiwania danych nie pomoże.

Nic więc dziwnego, że firmy przeważnie stawiają na przesyłanie danych do wirtualnej chmury, będącej niczym innym jak ogromną przestrzenią pamięci cyfrowej, dostępnej z każdego urządzenia podłączonego do Internetu. Dla wielu firm, instytucji czy organizacji utrata danych jest czymś nie do pomyślenia, dlatego też kombinacja obu rozwiązań, czyli zapisu fizycznego i wirtualnego, będzie optymalna dla bezpieczeństwa, wygody użytkowania oraz gospodarowania systemami plików.

 


Szukasz firmy, która zadba o bezpieczeństwo Twojej firmy? Sprawdź Nicesoft. Jeżeli szukasz agencji interaktywnej, zobacz naszą ofertę: Agencja interaktywna Kraków.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *