Odzyskiwanie danych z telefonu – nasze rady

Chcesz odzyskać dane z telefonu, który uległ awarii albo został przywrócony do ustawień fabrycznych? Dzięki naszym wskazówkom poradzisz sobie bez pomocy profesjonalistów. Sprawdź, jak odzyskać usunięte pliki ze smartfona.

Najczęstsze przyczyny utraty danych

Bez względu na to, jak intensywnie korzystasz ze swojego telefonu, dane znajdujące się w jego pamięci wewnętrznej mogą zostać utracone. Może do tego dojść w wyniku:

  • poważnej usterki smartfona, która skutkuje na przykład niemożnością włączenia urządzenia;
  • uszkodzenia telefonu w wyniku upadku na ziemię ze sporej wysokości czy zalania wyświetlacza;
  • błędu podczas kopiowania danych, spowodowanego na przykład nagłym wyczerpaniem się baterii w smartfonie;
  • ataku hakerów za pomocą szkodliwego oprogramowania;
  • zgubienia bądź kradzieży smartfona.

Dane można również przypadkowo usunąć z pamięci telefonu po przywróceniu ustawień fabrycznych.

Utrata danych z uszkodzonego czy zalanego telefonu – co dalej?

Analiza telefonów

Przede wszystkim – nie panikuj. Każdemu może zdarzyć się przypadkowe przywrócenie ustawień fabrycznych albo zalanie telefonu. Aby odzyskać usunięte zdjęcia lub filmy, najpierw zrezygnuj z jakiejkolwiek aktywności na smartfonie.

  • Nie pisz SMS-ów.
  • Nie rób nowych zdjęć oraz nie nagrywaj filmów.
  • Nie wchodź na strony internetowe i powstrzymaj się od aktywności w mediach społecznościowych.
  • Nie pobieraj żadnych materiałów z sieci, na przykład muzycznych.
  • Nie podłączaj telefonu do zewnętrznych urządzeń, w tym do nośników danych.

Może bowiem zdarzyć się, że część cennych danych zostanie nadpisana przez kolejne pliki i wówczas ich odzyskanie będzie bardzo utrudnione, a nawet niemożliwe. Najbezpieczniej jest włączyć tryb samolotowy i postępować według naszych wskazówek.

Może Cię zainteresować: Darmowy program do odzyskiwania danych – polecany

Jakie programy pozwalają na odzyskiwanie utraconych danych z uszkodzonego telefonu?

Odzysk danych umożliwiają specjalne programy – najlepsze z nich opisaliśmy poniżej. Są dostępne w sklepach z aplikacjami. Chodzi o aplikacje w Google Play (dla telefonów z Androidem) oraz w App Store (w przypadku iPhone’ów) z funkcją data recovery. Niektóre z nich są dostępne za darmo.

Disk Drill

Disk Drill

Źródło: https://apps.microsoft.com/detail/xpffcdcmzp9zls?hl=pl-PL&gl=MS

Dzięki Disk Drill szybko i skutecznie odzyskasz dostęp do danych w telefonie. Program obsługuje aż 400 typów plików, w tym ze zdjęciami czy muzycznych, dlatego nie ma ryzyka, że pominie te, na których najbardziej Ci zależy. Jest dostępny bez opłat, jednak gdy chcesz przywrócić więcej niż 500 MB danych, trzeba wykupić odpowiednią wersję.

Recuva

Recuva świetnie sprawdzi się do odzyskiwania danych z uszkodzonych telefonów Samsung, Xiaomi czy iPhone, a także gdy przywrócono ustawienia fabryczne. Ogromną zaletą aplikacji, podobnie jak w przypadku Disk Drill, jest obsługa różnych typów danych. Duże znaczenie ma też darmowy dostęp do apki, łatwa obsługa, a także funkcja, która pozwoli przywracać zarówno wszystkie, jak i wybrane rodzaje plików (zdjęcia, filmy, muzykę, dokumenty, dane skompresowane).

Dr. Fone

Jeśli chcesz odzyskać zdjęcia, muzykę, SMS-y czy kontakty z telefonu, warto pobrać na smartfona bezpłatną aplikację Dr. Fone. Pozwoli na przywrócenie wszelkiego rodzaju danych, w tym nawet historii czatów z komunikatorów internetowych, na przykład WhatsAppa. Bezpieczeństwo w trakcie używania aplikacji zapewni pełne szyfrowanie danych.

Przeczytaj także: 5 narzędzi AI do zwiększenia produktywności w pracy

Odzyskiwanie danych z telefonu – proces

Odzyskiwanie danych z telefonu

Aby uzyskać dostęp do utraconych danych w telefonie, możesz nie tylko skorzystać z aplikacji mobilnych. Istnieją inne, równie skuteczne sposoby na to.

Jak przywrócić usunięte dane za pomocą programu?

Aby odzyskać utracone dane za pomocą dedykowanej aplikacji, nasz poradnik krok po kroku Ci w tym pomoże.

  • Pobierz wybraną aplikację.
  • Po jej uruchomieniu z dostępnej listy wybierz swojego smartfona.
  • Zaznacz dane, które chcesz odzyskać.
  • Uruchom skanowanie.
  • Wybierz pliki, które zostaną przywrócone przez aplikację.

Odzyskiwanie usuniętych danych z dysku w telefonie jest możliwe również po pobraniu specjalnej aplikacji na komputer czy na laptopa. W tej sytuacji wystarczy podpiąć do takiego sprzętu smartfona za pomocą kabla USB i wykonać powyższe kroki.

Jak odzyskać skasowane dane za pomocą chmury?

Chmura Google Drive (w przypadku telefonów z Androidem) czy iCloud (dla urządzeń Apple, w tym iPhone’ów) to doskonały sposób na to, aby szybko odzyskać dostęp do plików przechowywanych na smartfonie. Wymaga jednak wykonania kopii danych, zanim dojdzie do ich utraty. W tym celu trzeba zarejestrować się w chmurze i wprowadzić odpowiednie opcje w jej ustawieniach.

  • W Google Drive wybierz opcje „Kopie zapasowe” i „Ustawienia kopii zapasowej”, zaznacz „Włącz” oraz wciśnij „Utwórz kopię zapasową teraz”.
  • W chmurze iCloud przejdź do zakładki „Zarządzaj miejscem”, wybierz „Backupy” i naciśnij „Włącz”.

Aby zadbać o możliwość przywrócenia wszystkich danych w chmurze, warto uruchomić automatyczne tworzenie kopii. Dzięki temu będą się one od razu w niej zapisywały.

Jak odzyskać kontakty czy zdjęcia za pomocą karty pamięci lub karty SIM?

Karta SIM

Jesteśmy w stanie odzyskać dane zarówno z pamięci wewnętrznej telefonu, jak i z karty pamięci umieszczonej w jego wnętrzu. Dotyczy to karty microSD, która jest świetnym sposobem na przechowywanie danych w smartfonie. Jeśli na przykład doszło do jego uszkodzenia i musisz go oddać do serwisu, taką kartę wystarczy wyjąć i umieścić w komputerze czy w laptopie. A gdy nie ma w nim odpowiedniego portu, proces przenoszenia danych umożliwi adapter z wejściami microSD oraz USB. Z kolei jeśli chcesz odzyskać dane osobowe, które znajdują się na karcie SIM (dotyczy to kontaktów czy wiadomości), wystarczy ją przełożyć do innego smartfona.

Jak odzyskać dane z telefonu bez wyświetlacza za pomocą USB?

Jeśli uszkodzeniu uległ ekran dotykowy i nie możesz go obsługiwać, dostępne są 2 sposoby odzyskiwania plików z pamięci wewnętrznej. Pierwszy to tak zwane debugowanie USB, które pozwoli na dostęp do danych w smartfonie z poziomu komputera czy laptopa – potrzebny będzie do tego kabel USB. Wymaga jednak wprowadzenia odpowiednich opcji w telefonie, zanim dojdzie do uszkodzenia wyświetlacza.

  • Wejdź w ustawienia smartfona.
  • Wybierz zakładkę „Informacje o telefonie”.
  • Kilkukrotnie naciśnij pole „Numer kompilacji”, aż pojawi się komunikat „Jesteś programistą”.
  • Wróć do ustawień, w zakładce „System” naciśnij „Opcje programistyczne” i aktywuj funkcję debugowania.

Drugi sposób to wykorzystanie kabla USB OGT. Dzięki niemu do swojego telefonu podłączysz myszkę, która pozwoli zgrać na komputer ważne pliki.

Odzyskanie danych z telefonu z uszkodzonym wyświetlaczem jest możliwe również po wyjęciu ze smartfona karty microSD czy karty SIM i przełożeniu jej do innego sprzętu. Dotyczy to jednak tylko tych z nich, które zostały zapisane na takiej karcie. Nie obejmuje więc danych znajdujących się w pamięci wewnętrznej telefonu.

Kiedy trzeba skontaktować się z profesjonalnym serwisem napraw telefonów?

Warto oddać telefon w ręce specjalistów, gdy sprzęt w ogóle się nie uruchamia (przyczyną może być uszkodzona płyta główna) i nie stworzyłeś kopii danych lub nie zapisałeś ich na karcie microSD. Profesjonalny serwis smartfonów albo firma zajmująca się odzyskiwaniem danych podejmie niezbędne środki. Oczywiście w takiej sytuacji możesz samodzielnie próbować przywrócić utracone pliki, na przykład za pomocą specjalnej aplikacji, jednak może to być mocno utrudnione i nie zawsze zagwarantuje sukces.

Nicesoft Oferta

Jak zabezpieczyć dane w telefonie z systemem Android oraz iOS?

Nigdy nie jesteśmy w stanie określić, kiedy może pojawić się potrzeba, aby odzyskać pliki znajdujące się w telefonie. Swobodny dostęp do zdjęć i filmów czy muzyki przechowywanej w smartfonie, nawet w obliczu uszkodzenia sprzętu, zapewni Ci regularne tworzenie kopii zapasowej danych. Możesz ją wykonać zarówno w chmurze, jak i na dysku zewnętrznym, na pendrivie czy w macierzy dyskowej. Pamiętaj o stosowaniu zasady 3-2-1, która mówi o tym, że wszelkie dane umieszczone w telefonie należy przechowywać w trzech różnych miejscach – w chmurze oraz na dwóch różnych nośnikach lokalnych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *