Postęp technologiczny, cyfryzacja dokumentów, digitalizacja archiwów – korzyści osiągane dzięki wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań są oczywiste. Rozwiązania przynoszące poprawę wydajności i optymalizację procesów muszą być skrojone na miarę potrzeb, bo każda firma ma swoją unikatową infrastrukturę IT i odmienne wymagania. Biorąc pod uwagę rosnące standardy obsługi kontrahentów oraz zagrożenia wiążące się z utratą zasobów, stosowanie backupu, szyfrowanie danych i cyfrowa archiwizacja to procedury, z których wdrożeniem nie warto zwlekać. Dowiedz się, jak istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa jest regularny backup oraz która z metod tworzenia kopii zapasowej w firmie będzie dla Ciebie optymalna.
Czym jest backup danych w firmie i jak powstaje kopia bezpieczeństwa danych?
Backup danych to proces tworzenia kopii danych firmowych zgodny z ustalonym harmonogramem oraz wybraną metodą. Zapewnia ochronę przed utratą danych spowodowaną awariami, atakami cybernetycznymi bądź nieprawidłowym działaniem pracowników. To przeciwdziałanie skutkom awarii i ograniczanie ryzyka całkowitego przepadnięcia danych, ale również istotny element szeroko pojmowanej polityki bezpieczeństwa.
Narzędzia do backupu są łatwe w obsłudze, a proces tworzenia kopii zapasowej jest intuicyjny, co sprawia, że nawet firmy o mniejszych zasobach mogą skorzystać z tego udogodnienia. Backup ma za zadanie szybko przywrócić dane w przypadku ich uszkodzenia lub utraty podczas awarii systemu, ataku hakerskiego czy błędu ludzkiego. Wówczas możesz skorzystać z kopii zapasowej i kontynuować działalność bez ponoszenia strat.
Przeczytaj także: Elektroniczna ewidencja czasu pracy – jaki jest najlepszy program?
Czym się różni kopia zapasowa od archiwizacji?
Kopia bezpieczeństwa to nie archiwizacja danych ani alternatywa dla tego rozwiązania. Backup plików i folderów jest przydatny w przypadku awarii sprzętu, ataków złośliwego oprogramowania lub pomyłek użytkownika. Natomiast archiwizacja polega na długoterminowym przechowywaniu rzadziej używanych zasobów i ma na celu zabezpieczenie informacji, które mogą być przydatne w przyszłości. Zazwyczaj odbywa się jednorazowo, gdy wybrane zasoby przestają być potrzebne do codziennej pracy, ale mają wartość i należy je zachować.
Backup jest zapisywany na łatwo dostępnych nośnikach – mogą to być dyski zewnętrzne, serwery NAS lub rozwiązania chmurowe. Chodzi głównie o to, aby można było ekspresowo odzyskać dane w razie potrzeby, dlatego choć backupy są dostępne w krótkim czasie, to niekoniecznie muszą być przechowywane latami. Archiwizacja służy zabezpieczeniu informacji, które nie są już aktywnie wykorzystywane, ale mogą okazać się potrzebne w przyszłości. Stare projekty, dokumentacja techniczna, dane historyczne i pozostałe zbiory muszą być przechowywane ze względów prawnych lub organizacyjnych. Zarchiwizowane pliki pozostają niezmienione przez długi czas i nie są aktualizowane tak często, jak kopie zapasowe.
Potrzebujesz dobrego programu do archiwizacji danych w firmie? Sprawdź naszą ofertę >> NiceDMS lub skontaktuj się z nami!
Rodzaje kopii zapasowych – jaki backup danych dla firm wybrać?
Istnieje kilka różnych metod regularnego tworzenia kopii zapasowych. Pierwszym krokiem powinno być wyselekcjonowanie danych, które mają zostać zabezpieczone, bo w każdej firmie będą to inne informacje. Zazwyczaj pełne kopie obejmują dokumenty, bazy danych, e-maile, oprogramowanie oraz zasoby niezbędne do prowadzenia bieżącej działalności. Oto trzy podstawowe rodzaje backupu, którym warto się przyjrzeć:
- Backup pełny (Full Backup) to podstawowy rodzaj kopii zapasowej, który polega na pełnym zapisie wszystkich danych przechowywanych w firmie. Z jednej strony to duża zaleta, ale zajmuje przez to dużo miejsca i pochłania więcej czasu na wykonanie kopii zapasowej oraz gdy trzeba przywrócić dostęp do danych.
- Backup przyrostowy (Incremental Backup) zapisuje tylko te informacje, które zostały zmienione od czasu utworzenia poprzedniego backupu. W efekcie każda kopia przyrostowa jest mniejsza, gdyż obejmuje tylko najnowsze zmiany, ale odzyskiwanie danych jest bardziej czasochłonne, ponieważ wymaga zrekonstruowania wszystkich zmian od ostatniego backupu pełnego.
- Backup różnicowy lub kumulacyjny (Differential Backup) polega na tworzeniu kopii wszystkich zmian, które zaszły od czasu wykonania ostatniego pełnego backupu. Oznacza to, że z każdą kolejną kopią różnicową zapisywane są wszystkie pliki dodane lub zmienione od momentu pełnego backupu. Jest mniej skomplikowany do odtworzenia niż backup przyrostowy, gdyż wymaga odczytania tylko dwóch kopii. Aby przywrócić dane, wystarczy ostatnia pełna kopia oraz ostatni backup różnicowy.
Acronis Cyber Protect – odpowiedź na Twoje potrzeby
Coraz więcej firm stosuje zabezpieczenie danych przez wybraną kombinację backupów, aby zoptymalizować proces ochrony i przyspieszyć ich odtworzenie w razie potrzeby. Acronis Cyber Protect jest narzędziem łączącym tworzenie kopii zapasowych z zaawansowanymi technologiami ochrony przed ransomware i innymi zagrożeniami. Jego główne zalety to zautomatyzowane, przyrostowe kopie zapasowe, szybkie odzyskiwanie danych oraz zintegrowane narzędzia antywirusowe i antymalware’owe.
Dzięki zastosowaniu AI do wykrywania zagrożeń Cyber Protect zabezpiecza Twoje dane i znacząco podnosi poziom ochrony przed działaniami cyberprzestępców. Acronis oczywiście zapewnia elastyczne możliwości przechowywania, dopasowane do Twoich aktualnych potrzeb: NAS, SAN, dyski, Acronis Cloud lub dowolną chmurę prywatną albo publiczną.
Sprawdź także: Wyciek danych w Twojej firmie. Co możesz zrobić?
Gdzie przechowywać dane – backup w chmurze czy lokalna kopia zapasowa? Reguła 3-2-1 oraz jej założenia
Lokalizacja pełnej kopii zapasowej to również przedmiot debat: nośnik fizyczny czy chmura? Obie formy zabezpieczania danych firmy mają swoje zalety i wady, dlatego idealnym rozwiązaniem jest stosowanie obu i zgodnie z tzw. regułą 3-2-1, rekomendowaną przez specjalistów IT, zwłaszcza dla dużych zasobów. Poszczególne cyfry odnoszą się do trzech fundamentalnych założeń:
- 3: Należy mieć co najmniej trzy kopie danych. Pierwsza z nich to dane oryginalne, dwie kolejne to kopie zapasowe, zmniejszające prawdopodobieństwo całkowitej utraty danych.
- 2: Kopie zapasowe powinny być przechowywane na co najmniej dwóch różnych typach nośników. Na przykład jedną kopię możesz przechowywać na dysku lokalnym, a drugą w chmurze.
- 1: Jedna kopia zapasowa powinna być przechowywana poza siedzibą firmy, na wypadek nieprzewidzianej katastrofy, która może zniszczyć dane przechowywane lokalnie.
Rozsądnym podejściem jest stosowanie backupu hybrydowego, który łączy zalety obu metod. Dzięki Acronis True Image można przechowywać kopie zapasowe zarówno lokalnie, jak i w chmurze. Narzędzie to umożliwia tworzenie obrazów systemów, backupy przyrostowe i różnicowe, a także synchronizację plików, ochronę przed ransomware, szyfrowanie danych, automatyczne aktualizacje kopii oraz możliwość przechowywania backupów w chmurze Acronis lub na lokalnych dyskach.
Backup 3-2-1 to z punktu widzenia bezpieczeństwa bardzo ważna zasada. Jeszcze więcej zyskasz inwestując w kompleksowe rozwiązanie, które łączy w sobie możliwość tworzenia kopii zapasowych z zaawansowanymi funkcjami cyberbezpieczeństwa.
Jak tworzyć backup danych w firmie? Nowoczesne rozwiązania
Backupy powinny być wykonywane regularnie, najlepiej codziennie lub przynajmniej raz w tygodniu, w zależności od intensywności operacji w firmie i wartości przechowywanych danych. Tworzenie kopii zapasowych, klonowanie dysków i ochrona cybernetyczna zapewniające bezpieczeństwo opierają się o dobrze skonfigurowany plan tworzenia kopii zapasowych. Acronis True Image zapewni Twojej firmie pełną kontrolę nad wszystkimi procesami i umożliwi zarządzanie wszystkimi chronionymi urządzeniami przez konsolę internetową. Szybkie tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych opierają się o niezawodność, wydajność i łatwość użytkowania tego oprogramowania.
Polityka backupu polega na ustaleniu procedur tworzenia, przechowywania oraz przywracania kopii zapasowych danych. Istotne jest aktualizowanie założeń tej polityki zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami Twojej firmy, dzięki czemu nie musisz martwić się nowymi zagrożeniami. Acronis Cyber Protect to rozwiązanie elastyczne i skalowalne. Przechowuje dane w ujednoliconym formacie kopii zapasowej, dzięki czemu możesz je odzyskać na dowolną platformę, niezależnie od systemu źródłowego.
Oferta Nicesoft
Jako eksperci w dziedzinie ochrony danych, zapewniamy skuteczne narzędzia do tworzenia kopii zapasowych, klonowania dysków i ochrony cybernetycznej. Nicesoft pomoże Ci nie tylko usystematyzować wiedzę, ale również wdrożyć backup odpowiedni dla Twojego rodzaju działalności.
Nie czekaj na kryzys – zadbaj o ochronę swoich danych już dziś. Wybierając nasze rozwiązania, zyskujesz pewność, że Twoja firma jest zabezpieczona przed utratą kluczowych zasobów i nowoczesnymi zagrożeniami cybernetycznymi. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu!