System ERP dla produkcji – bardziej efektywne planowanie produkcji

Zarządzanie produkcją nie jest łatwe, gdyż wymaga na przykład dopasowania częstotliwości dostaw i poziomu zapasów surowców do aktualnego oraz przewidywanego popytu. Aby ułatwić sobie realizację procesów z tym związanych, warto zainwestować w zintegrowany system, jak ERP. Z artykułu dowiesz się, jakie ma cechy, jakie jest jego zastosowanie w obszarze produkcji oraz jakie korzyści generuje.

Czym jest system ERP dla produkcji?

Czym jest system ERP dla produkcji?

ERP to system będący rozwinięciem MRP, który służy do planowania i zarządzania produkcją. Umożliwia kontrolę oraz monitorowanie procesów, które zmierzają do wytworzenia wyrobów znajdujących się w ofercie firmy. Wyróżnia go to, że reguluje proces produkcji za pomocą jednego interfejsu, co jest bardzo wygodne.

Jakie cechy ma dobry program do zarządzania produkcją ERP?

Oprogramowanie do zarządzania produkcją powinno usprawniać procesy biznesowe, dzięki czemu zlecenia będą realizowane efektywniej i szybciej. Dobry system do planowania zasobów przedsiębiorstwa to taki, który ma wiele funkcjonalności oraz możliwość rozbudowy. Ważna jest także łatwość obsługi.

Funkcjonalność

System klasy ERP powinien zostać zbudowany w oparciu o indywidualne potrzeby firmy. Jego funkcjonalności, w zależności od tego, w jakiej branży działa przedsiębiorstwo oraz jaka jest jego struktura, mogą mieć odmienny charakter. Przykładowe z nich to:

  • obsługa dostaw, w tym pod kątem ich częstotliwości;
  • moduł serwisowy, który pozwala monitorować stan techniczny maszyn i dbać o terminowe wykonywanie przeglądów;
  • finanse i księgowość, co obejmuje między innymi obsługę faktur.

Jakie cechy ma dobry program do zarządzania produkcją ERP?

Skalowalność dzięki możliwości rozbudowania modułów

Dobry program ERP umożliwia dodawanie kolejnych modułów. Może to być potrzebne na przykład wówczas, gdy firma intensywnie się rozwija i stopniowo nawiązuje relacje partnerskie z innymi podmiotami działającymi na rynku. W takiej sytuacji do systemu do zarządzania produkcją można włączyć moduł obsługi łańcucha dostaw, który pozwoli monitorować stan zapasów u klientów.

Integracja procesów biznesowych

ERP obejmuje nie tylko procesy planowania czy harmonogramowania produkcji. Możliwości systemów ERP są o wiele większe, gdyż pozwolą one zarządzać:

  • personelem – chodzi o delegowanie zadań, wynagrodzenia itp.;
  • ryzykiem, w tym pod kątem możliwości pojawienia się zagrożeń dla bezpieczeństwa czy jakości w produkcji;
  • projektami – rozwiązanie ERP pomoże wyznaczyć niezbędne zasoby oraz harmonogram;
  • relacjami z klientem – służy do tego moduł CRM.

ERP zapewni efektywne zarządzanie danymi od momentu otrzymania zlecenia produkcyjnego aż do jego realizacji. Znacznie usprawni to przepływ informacji.

Program ERP powinien być łatwy w obsłudze i zapewnić mobilność

Program ERP powinien być łatwy w obsłudze i zapewnić mobilność

Najlepiej wybrać oprogramowanie do planowania produkcji, które ma czytelny interfejs. Pozwoli to szybko nawigować między poszczególnymi opcjami, co zwiększy efektywność procesów wytwórczych.

Idealnym rozwiązaniem jest ERP w chmurze. To zaawansowany system ERP, który zapewni dostęp do zasobów zgromadzonych w jego ramach przez internet. Rozwiązanie przyda się na przykład, gdy firma ma wiele oddziałów produkcyjnych, które współpracują ze sobą.

Do czego służy oprogramowanie ERP w przedsiębiorstwie?

System planowania zasobów przedsiębiorstwa to doskonałe wsparcie procesów produkcji wyrobów. Jest niezbędny w logistyce, gdzie konieczna jest integracja między sferą zaopatrzenia, produkcji oraz dystrybucji. Oprogramowanie sprawi, że operacje produkcyjne będą efektywnie planowane oraz kontrolowane.

Planowanie produkcji

ERP zapewni skuteczne planowanie produkcji. Dzięki systemowi określisz:

  • jaki jest aktualny poziom popytu na towary wytwarzane w firmie;
  • ile surowców jest potrzebnych, aby odpowiedzieć na ten popyt;
  • jaka powinna być częstotliwość dostaw materiałów produkcyjnych.

Do czego służy oprogramowanie ERP w przedsiębiorstwie?

ERP pozwoli stworzyć plan produkcji uwzględniający możliwości przedsiębiorstwa oraz potrzeby rynkowe.

Harmonogramowanie produkcji

ERP w produkcji pomoże określić, ile wyrobów należy wytworzyć w konkretnym przedziale czasu. Za pomocą systemu można wyznaczyć nie tylko krótkookresowy, ale również długoterminowy harmonogram produkcji. Szerokie perspektywy w tym zakresie daje sztuczna inteligencja, która jest w stanie prognozować popyt.

Monitorowanie produkcji

Wykorzystywanie ERP w produkcji staje się ważne również dlatego, że program pomoże kontrolować procesy wytwórcze. Dzięki niemu sprawdzisz:

  • czy zamówienia są realizowane terminowo, a jeśli nie, to co jest przyczyną problemów – ich źródłem nierzadko są braki materiałowe;
  • czy produkty mają odpowiednią jakość, a więc są zgodne ze specyfikacjami klientów.

Monitorowanie poziomu zapasów w magazynie

Monitorowanie poziomu zapasów w magazynie

ERP na bieżąco kontroluje stan zapasów i informuje o ewentualnych nadwyżkach bądź brakach magazynowych. W ten sposób możesz ustalić optymalny poziom zapasów, co pozwoli ograniczyć wydatki związane z zarządzaniem przestrzenią magazynową.

System ERP pomoże w realizacji produkcji firmom, które działają w łańcuchach dostaw. Umożliwi monitorowanie poziomu zapasów wśród partnerów, co jest potrzebne, aby ustalić częstotliwość dostaw w celu zaspokojenia popytu. Może również służyć wdrożeniu systemu Just in Time, czyli dostaw na czas, w którym nie ma konieczności magazynowania surowców.

System ERP dla firm produkcyjnych umożliwia zarządzanie danymi i raportowanie

ERP do planowania produkcji zapewni wygodny dostęp do danych firmowych. Za jego pomocą szybko sprawdzisz, a także wygenerujesz raporty dotyczące między innymi:

  • obrotów magazynowych;
  • zestawień kadrowo-płacowych;
  • rozliczeń z kontrahentami.

Nowoczesny system ERP pozwoli również na rozliczanie kosztów produkcji

Nowoczesny system ERP pozwoli również na rozliczanie kosztów produkcji

Za pomocą ERP możesz szybko sprawdzić wydatki na zaopatrzenie oraz wartość kosztu wytworzenia produktów. System pomoże ponadto rozliczać się z kontrahentami. Jest więc idealnym narzędziem gospodarki finansowej firmy.

Jak wygląda wdrożenie ERP w firmie?

Aby zarządzanie zasobami produkcyjnymi było skuteczne, należy wiedzieć, jak zbudować i uruchomić program ERP. Zanim do tego dojdzie, należy zrealizować analizę przedwdrożeniową, która pozwoli odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Jak przebiegają procesy produkcyjne w firmie i jak wygląda integracja między nimi?
  • Czy w ich ramach występują tzw. wąskie gardła, które skutkują przestojami i nieterminowym realizowaniem zamówień?
  • Do czego ma doprowadzić wdrożenie systemu ERP do zarządzania produkcją?

Po przeprowadzeniu takiej analizy można przejść do zaprojektowania systemu i określenia, jakie funkcjonalności będą dostępne w jego ramach. Kolejne etapy to jego konfiguracja i integracja z dotychczas działającymi w firmie programami.

Pamiętaj, że sprawne zarządzanie produkcją jest możliwe nie tylko dzięki ERP. Warto zainwestować również w inne programy. Świetnie sprawdzi się na przykład system kontroli dostępu, który pozwoli zabezpieczyć budynki firmowe przed możliwością kradzieży oraz rozliczać czas pracy personelu. Wdrożenie tego systemu warto powierzyć wyspecjalizowanej agencji.

Jakie korzyści daje wdrożenie systemu ERP w produkcji?

Jakie korzyści daje wdrożenie systemu ERP w produkcji?

ERP to idealne rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorstw produkcyjnych. Oprogramowanie usprawni metody planowania produkcji i posłuży do efektywnego zarządzania logistyką.

Optymalizacja procesów biznesowych i logistycznych

ERP pozwoli zwiększyć wydajność na hali produkcyjnej. Automatyzacja przepływu surowców i danych czy rozliczeń z kontrahentami to idealny sposób na usprawnienie logistyki. Efektem jest terminowa realizacja zamówień oraz zwiększenie możliwości przerobowych, a co za tym idzie – wzrost zysków.

Ograniczenie kosztów produkcji

System ERP pomoże zmniejszyć koszty dzięki eliminacji przestojów, ograniczeniu zużycia surowców czy wyższej produktywności pracowników. Dzięki niemu może być ponadto realizowana profesjonalna kontrola jakości. Przyczyni się to do zmniejszenia liczby reklamacji czy zwrotów, które zawsze są dodatkowym obciążeniem finansowym dla przedsiębiorstwa.

Efektywny system planowania ERP to również lepsze decyzje biznesowe

Program ERP jest w stanie wyznaczyć optymalne poziomy popytu i podaży w różnych przedziałach czasu. Dzięki temu przedsiębiorstwo jest w stanie lepiej dostosować się do realiów rynkowych i skutecznie odpowiadać na zmieniające się potrzeby klientów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *