TOP 5 darmowych programów graficznych

Grafik to współczesny artysta, którego narzędzia co prawda nie należą do kanonu „piórem i pędzlem”, za to możliwości twórcze budzą podziw nie mniejszy, niż dzieła sztuki uznanych twórców. Kreatywność wspierana możliwościami techniki owocuje powstawaniem wspaniałych obrazów i jest powszechnie wykorzystywana komercyjnie, a utalentowani graficy nie mogą narzekać na brak zajęć. Z pewnością jest to jeden z ciekawszych zawodów, który nie wymaga przyswajania mnóstwa wiedzy teoretycznej, za to zdecydowanie promuje talent, pomysłowość i nietuzinkowe koncepcje.

Początkiem drogi zawodowej mogą być darmowe programy graficzne, które często dają podobne możliwości jak płatne oprogramowanie, a są prostsze w obsłudze i łatwiej dostępne, co ma na początku niebagatelne znaczenie. Poznajmy TOP 5 darmowych programów graficznych!

Licencja na Adobe Photoshop i CorelDraw czy darmowy program graficzny dla początkujących?

Licencja na Adobe Photoshop i CorelDraw czy darmowy program graficzny dla początkujących?

Każdy, kto zaczyna przygodę z grafiką komputerową, z pewnością zna z nazwy takie programy, jak Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, CorelDraw czy Affinity Designer. To specjalistyczne programy do grafiki, pomagające tworzyć obrazy rastrowe, pomocne w zaawansowanej edycji obrazów czy też pozwalające projektować grafiki wektorowe. Ale na początek dobrze jest zapoznać się z działaniem i funkcjami podstawowych programów, by poznać w praktyce proces tworzenia ilustracji, obrazów czy obróbki zdjęć.

Aby przygotować infografikę czy prezentację lub wyedytować fotografię można wykorzystać możliwości darmowych programów graficznych. Należy oczywiście uwzględnić fakt, że dzielą się one na podkategorie, służąc do różnych zadań i celów – inaczej wygląda praca z programem do grafiki wektorowej, a inaczej z narzędziami do retuszu zdjęć. Ale stworzenie pomocnego rankingu pięciu najlepszych darmowych programów graficznych umożliwia bliższe poznanie charakteru każdego z nich.

Canva - podstawy edycji grafiki i tworzenia obrazów, ilustracji oraz projektów dla mediów społecznościowych

Canva – podstawy edycji grafiki i tworzenia obrazów, ilustracji oraz projektów dla mediów społecznościowych

Canva jest jednym z narzędzi, które coraz częściej przewija się wśród wymaganych przez pracodawców rekrutujących nowych pracowników. Rosnąca popularność to w głównej mierze zasługa prostoty i przejrzystej obsługi, pozwalającej szybko tworzyć schludne infografiki, ciekawe prezentacje czy też grafiki do social mediów. Canva działa w oparciu o prostą zasadę  „przeciągnij i upuść”, w której wystarczy zaznaczyć wybrane elementy, a następnie przesunąć je do obszaru roboczego i dostosować.

Spora część zasobów i gotowych szablonów, obejmujących elementy takie, jak grafiki, zdjęcia czy czcionki jest bezpłatna, choć pełnia możliwości jest dostępna dopiero w wersji Pro. Natomiast przyjazny interfejs oraz intuicyjna nawigacja pozwalają na naprawdę szybkie kreowanie projektów graficznych i są głównymi zaletami Canvy, które mają istotne znaczenie dla osób tworzących na potrzeby mediów społecznościowych.

GIMP - program do tworzenia grafiki rastrowej oraz narzędzie do obróbki zdjęć

GIMP – program do tworzenia grafiki rastrowej oraz narzędzie do obróbki zdjęć

GIMP istnieje w świadomości użytkowników od długiego czasu i jest jednym z najlepszych programów do edycji jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z grafiką. Ten nestor wśród programów graficznych pojawił się niemal trzy dekady temu i przez wiele osób bywa określany jako brat bliźniak programu Adobe Photoshop, natomiast podobieństwa wynikają głównie z dążenia do maksymalnej wygody interfejsu, co upodabnia GIMP do produktu Acrobat. To bezpłatne narzędzie typu open source do edycji grafiki rastrowej, które pozwala na retusz, skalowanie, rysowanie, dodawanie tekstu, a także całkiem zaawansowaną obróbkę zdjęć.

W obecnych czasach nie wyróżnia się niczym ponadstandardowym na tle innych darmowych programów, ale z pewnością jest wart uwagi i zapoznania się z jego środowiskiem, zwłaszcza przed planowaną w przyszłości przesiadką na zaawansowane, płatne oprogramowanie. Istnieje mnóstwo samouczków, poradników wideo i tutoriali, które pomagają wyciągnąć z GIMP-a maksimum, umożliwiając zarówno doskonałą obróbkę zdjęć, jak też tworzenie i edycję grafiki rastrowej od podstaw.

Inskcape - wolne oprogramowanie do edycji grafiki wektorowej

Inskcape – wolne oprogramowanie do edycji grafiki wektorowej

Inkscape, podobnie jak GIMP, narodził się w ramach projektu GNU i w swoim zamyśle oferuje podobne możliwości, co Adobe Illustrator i CorelDraw Graphics Suite. Jest bezpłatnym programem do tworzenia grafiki wektorowej, czyli obrazów za pomocą linii, kształtów i strzałek, przydatnych na przykład w kreowaniu logotypów. W przeciwieństwie do grafiki rastrowej, grafika wektorowa jest skalowalna, a więc wszelkie obrazy wektorowe można powiększać oraz zmieniać ich proporcje bez utraty jakości, stąd też stanowi podstawę zaawansowanego projektowania, z którym każdy profesjonalny grafik będzie miał do czynienia.

Obrazy wektorowe można łatwo przetwarzać w ich odpowiedniki rastrowe, ale konwersja w drugą stronę nie jest już taka oczywista. Wektorów używa się podczas tworzenia obrazu mającego stosunkowo małą ilość szczegółów, nie zaś dla zachowania realizmu obecnego na zdjęciach – jest to niezbędne wszędzie tam, gdzie konieczna jest możliwość bezstratnego skalowania grafiki, na przykład do druku, wypalania, czy wycinania za pomocą specjalistycznych maszyn. Inkscape powinien w zupełności wystarczyć swoimi możliwościami na początku projektowania graficznego, do nauki podstaw i mniej profesjonalnych zastosowań.

Krita - program do grafiki dla kreatywnych artystów w cyfrowym świecie

Krita – program do grafiki dla kreatywnych artystów w cyfrowym świecie

Krita jest programem open source do grafiki rastrowej, przeznaczonym głównie do malowania, choć nadaje się także w pewnej mierze do edycji zdjęć. Porównywana z Corel Painter aplikacja pozwala poznać świat i zasady tworzenia intrygujących obrazów, na przykład czarno-białych i kolorowych szkiców utrzymanych w stylistyce komiksu. Z pomocą tego narzędzia można poczuć się jak artysta, gdyż proponuje twórcom imitację malowania pędzlami z atramentem lub farbami olejnymi czy też rysowania kredkami. Dzięki temu powstają klasyczne, malowane obrazy lub oryginalne grafiki typu pixel art.

Bardzo przyjazne środowisko pracy oraz możliwość personalizacji panelu roboczego to cechy wyróżniające ten program, wysoko oceniany przez użytkowników i zwolenników wolnego oprogramowania. Stanowi doskonały wstęp do profesjonalnych edytorów grafiki bitmapowej, w którym można rozwinąć swoje umiejętności. Największą zaletą jest to, że jest łatwy w obsłudze i nadaje się do tworzenia grafiki na potrzeby większych projektów.

Polarr - darmowe narzędzie do edycji zdjęć

Polarr – darmowe narzędzie do edycji zdjęć na Windows, macOS, Android i

Polarr jest interesującą propozycją dla osób, które chcą zająć się obróbką i edycją zdjęć, a swoimi możliwościami ten bezpłatny program nie odstaje chociażby od Lightroom. Dostępny początkowo jako wersja online oraz aplikacja mobilna szybko doczekał się wersji na Windows 10 oraz macOS i jest intuicyjnym w obsłudze narzędziem oferującym zaawansowane opcje retuszu fotografii.

Poza korektami podstawowych parametrów, jak ostrość, ekspozycja, kontrast czy balans kolorów umożliwia również poprawienie jakości zdjęcia dzięki algorytmom wyostrzającym i usuwającym szum, lokalnemu kontrastowi czy też możliwości usuwania mgły. Najbardziej przydatne opcje są bezpłatne, choć do niektórych dostęp wymaga opłat, ale mimo wszystko jest to program, z którym warto rozpocząć przygodę w dziedzinie edycji zdjęć.

Najlepsze programy graficzne - kiedy płatna subskrypcja będzie nieodzowna?

Najlepsze programy graficzne – kiedy płatna subskrypcja będzie nieodzowna?

Profesjonaliści zajmujący się edycją grafiki mogą potwierdzić, że darmowy program to dobry wybór na początku kariery zawodowej, tym bardziej, jeśli nie posiadamy jeszcze konkretnych celów i określonych preferencji co do specjalizacji. Oferowane w nich podstawowe funkcje w zakresie edycji fotografii, tworzenia obrazów rastrowych, poznawania grafik wektorowych czy artystycznych zabaw wirtualnym pędzlem pozwalają opanować zasady operowania suwakami i nastawami, które będą przydatne w przyszłości.

Zaawansowane funkcje z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, które oferują profesjonalne programy graficzne, są niezbędne na przykład przy tworzeniu grafiki 3D lub podczas wykorzystywania specyficznych filtrów i efektów do obróbki zdjęć dla zawodowców. Z pomocą bezpłatnego oprogramowania nie trzeba wielkich umiejętności na wstępie ani pokaźnego budżetu na licencje żeby zacząć projektowanie na dobrym poziomie, choć z pewnością grafik komputerowy, który pragnie zajmować się tym zawodowo, prędzej czy później musi zainwestować w swój rozwój i zakup odpowiedniego programu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NICESOFT.PL

Oferujemy najnowocześniejsze rozwiązania, które pomogą Ci osiągnąć sukces w dzisiejszym trudnym konkurencyjnym świecie biznesu.

Kontakt

© 2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Agencja Interaktywna Kraków, systemy IT Kraków, tworzenie stron internetowych Kraków