Zarządzanie czasem pracy w branży opakowań

Nowoczesne programy do nadzorowania czasu pracy oraz planowania produkcji to wygodne narzędzia, które pozwalają stworzyć klarowny, szczegółowy harmonogram działań i umożliwiają bieżące monitorowanie wszystkich procesów. Ułatwiają analizę danych dotyczących zużycia surowców, nieplanowanych przestojów, stanu technicznego urządzeń czy wydajności pracy ludzkiej na danym stanowisku. Dzięki systemom działającym w sposób zdalny możesz mieć wgląd online w każdy etap produkcji nawet, jeśli jesteś dosłownie na drugim końcu świata.

Wszystkie dedykowane rozwiązania znacząco zwiększają efektywność, umożliwiają lepsze zarządzanie zasobami, poprawiają produktywność oraz optymalizują koszty. Są również skalowalne i elastyczne, co pozwala na dostosowanie ich do specyficznych wymagań każdej firmy z branży opakowań.

Dowiedz się, jak powinno wyglądać zarządzanie czasem pracy w branży opakowań, czym różnią się od siebie RCP i MES oraz jak możesz wykorzystać nowoczesne, zautomatyzowane systemy do optymalizacji produkcji i oszczędności czasu. Poznaj nowoczesne rozwiązania, przeznaczone zarówno dla maszyn, jak i dla pracowników.

Polecamy wpis: System rejestracji czasu pracy RCP a integracja z systemami

Nowoczesny system RCP dla firm zajmujących się produkcją opakowań

Nowoczesny system RCP dla firm zajmujących się produkcją opakowań, który pozwala rozliczać godziny pracy i sprawdzić wszystko jednym kliknięciem

Zacznijmy od usprawnienia podstawowego, czyli wdrożenia RCP. Prowadzenie szczegółowej ewidencji czasu pracy jest prawnym obowiązkiem każdego pracodawcy. Rozliczenie godzin wynika z przepisów zawartych w Kodeksie pracy i jest weryfikowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Nietrudno sobie wyobrazić, że prowadzenie takiego rejestru obecności oddzielnie dla każdego pracownika jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza w firmie produkcyjnej zatrudniającej kilkadziesiąt czy kilkaset osób. Elektroniczne rejestratory RFiD są w tej sytuacji dużym udogodnieniem, będąc swoistym dziennikiem obecności, zbierającym dane o wejściach i wyjściach z czytników. Nowoczesny RCP pokazuje dokładnie ile czasu dany pracownik był obecny w pracy oraz pomaga w obliczaniu wypłat, naliczaniu nadgodzin i sumowaniu absencji.

Modularny i uniwersalny system, jakim jest NiceWorkTime, umożliwia kontrolę czasu pracy pracowników za pomocą różnych urządzeń, również mobilnych – wystarczy laptop, smartfon lub tablet. Dzięki zaawansowanym funkcjom raportowania i analiz danych wspiera menedżerów czy kierowników zmian w podejmowaniu świadomych decyzji personalnych. Takie zaawansowane narzędzie RCP znacznie ułatwia sprawne dysponowanie zasobami ludzkimi, bezbłędnie zapisując godziny przyjścia i wyjścia do domu z hali produkcyjnej dla każdej osoby.

Pomocne jest również generowanie raportów dotyczących czasu pracy, obecności na stanowisku czy też wypracowanych nadgodzin. W ten sposób moduł RCP dostarcza kadrowym kompletnych informacji i pomaga w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących planowania harmonogramu działań. Dzięki niemu można dostosowywać plan do bieżących potrzeb i zleceń produkcyjnych, by ludzie nie stali bezczynnie w oczekiwaniu na kolejne zadania.

Rejestracja czasu pracy a system MES w procesach zarządzania produkcją opakowań - baza wiedzy

Rejestracja czasu pracy a system MES w procesach zarządzania produkcją opakowań – baza wiedzy

MES, czyli Manufacturing Execution System, to narzędzie pomagające w kontroli produkcji i zwiększające jej wydajność. Działa w wielu obszarach, może mieć różne stopnie złożoności, natomiast jego główną rolą jest czuwanie nad zebranymi danymi produkcyjnymi. Informacje te są agregowane i dostarczane administratorowi w czasie rzeczywistym, więc dają możliwość natychmiastowej reakcji na wszelkie niepożądane zjawiska. Za pomocą MES mierzony może być też czas, który pracownicy spędzają na poszczególnych operacjach czy zadaniach na produkcji, co w praktyce zastępuje papierową ewidencję zleceń, w której wpisywano różne dane ręcznie.

Informacje pozyskane w procesie nadzorowania i rozliczania produkcji są następnie analizowane, a w późniejszym etapie prezentowane w formie raportów, wykresów lub wskaźników.  Finalnie umożliwia to podejmowanie trafnych decyzji zarządczych. W zależności od przyjętego schematu działania MES może integrować dane z różnych źródeł, m.in. takich jak czujniki, sterowniki PLC, systemy ERP i inne, dostarczając zawsze precyzyjnych oraz aktualnych danych. Dzięki temu wiadomo dokładnie, na jakim etapie produkcji znajduje się każdy element, kto odpowiada za jego wykonanie, jak przedstawia się zużycie surowców i materiałów oraz jak wypada ogólna efektywność pracy personelu.

Planowanie produkcji opakowań

Planowanie produkcji, monitorowanie pracowników oraz korzyści z wdrożenia systemów kontroli pracy maszyn

Czas to pieniądz, a poprzez automatyzację wielu procesów w swojej firmie i usprawnienie metod rozliczania czasu pracy możesz wiele zyskać w sensie dosłownym. Przy produkcji opakowań planowanie zmian oraz pilnowanie rotacji pracowników jest ważne dla równomiernego obciążenia i jak najlepszego wykorzystania posiadanych zasobów ludzkich. Wpływa to też pozytywnie na ogólną atmosferę w miejscu pracy oraz zwiększa produktywność. Natomiast poza ludźmi są jeszcze maszyny, których wydajność, przestoje i awarie również trzeba nadzorować. Tutaj też warto korzystać z odpowiedniego oprogramowania nadzorującego, wykluczającego ryzyko błędów ludzkich.

Automatyczny monitoring urządzeń, a także dostaw czy stanu magazynowego surowców pozwoli uporządkować produkcję w maksymalnym stopniu. Cykliczna ocena efektywności pracy każdego z zatrudnionych, a także stanu wykorzystania maszyn, umożliwiają trafną identyfikację obszarów, w którym jest jeszcze coś do udoskonalenia. Generowanie raportów i powiadomień w przypadku naruszeń norm czasu pracy czy awarii któregokolwiek z urządzeń przyspieszają reakcję na takie zdarzenia, co w efekcie poprawia ogólną efektywność operacyjną. To właśnie w oparciu o szczegółowe raporty i różne wskaźniki wydajności można później podejmować rozsądne i zasadne decyzje w kwestii planowania produkcji.

Plan produkcji i monitoring wydajności

Plan produkcji i monitoring wydajności – jak nowoczesne rozwiązania ułatwiają każdy proces produkcyjny w branży opakowań

Produkcja papieru i opakowań to branża wrażliwa na rynkowe zmiany cen, gdzie dokładne oszacowanie kosztów jest niezbędne do wygenerowania zysków i dalszego rozwoju firmy. Oznacza to szczegółowe planowanie, stałą kontrolę nad zapasami oraz troskę o jak najwyższą wydajność operacyjną. Przestarzałe i nieefektywne procedury ręcznego zbierania danych, zwłaszcza dotyczących pracy maszyn i urządzeń, są zawsze podatne na błędy. Zdarza się, że ocena oddelegowanych do tego zadania pracowników nie odzwierciedla rzeczywistego stanu eksploatacji, a to negatywnie wpływa na efektywność zarządzania parkiem maszynowym.

Tymczasem stały elektroniczny nadzór systemu zarządzania produkcją pozwala na wczesne wykrywanie nieprawidłowości lub odchyleń od norm jakościowych i umożliwia zbieranie danych w czasie rzeczywistym. Monitorowanie maszyn daje też precyzyjną kontrolę zachodzących procesów, eliminując potencjalne defekty i zapewniając zgodność z najwyższymi standardami jakości. Inwestycja w taki moduł, dostarczany i wdrażany przez specjalistów z Nicesoft.pl, zwraca się szybko w postaci redukcji kosztów operacyjnych, wzrostu rentowności oraz eliminacji marnotrawstwa.

Program do zarządzania produkcją oraz rejestrator czasu pracy maszyn - korzyści

Program do zarządzania produkcją oraz rejestrator czasu pracy maszyn – korzyści

Rejestrowanie czasu pracy maszyn oraz sprawdzanie ich stanu technicznego to bardzo istotne elementy nowoczesnego, efektywnego zarządzania produkcją. Pozwolą na zoptymalizowanie procesów produkcyjnych i zapewnienie terminowości realizacji zleceń na produkcję opakowań. To także sposób na uzyskanie kompleksowego obrazu produkcji, co pozwala określić jej słabe strony, które można szybko poprawić. Zebrane informacje operacyjne są wolne od błędów ludzkich, które mogłyby mieć wpływ na jakość wytwarzanych produktów.

Regularna, automatyczna analiza kondycji maszyn i zużycia komponentów gwarantuje wcześniejsze wykrywanie awarii. Ograniczanie kosztów serwisu poprzez zapobieganie kosztownym naprawom przekłada się na możliwość dokładniejszego prognozowania i ustalania realnych terminów wykonania zleceń. Mając pod kontrolą wszystko, co dzieje się na hali produkcyjnej, a także posiadając zdalny dostęp do systemu możesz nawet śledzić druk zleceń oraz czas rejestracji wejść i godziny wyjść pracowników produkcyjnych. Stały podgląd na każdym etapie działania przynosi wymierne korzyści zarówno dla urządzeń, jak też całego personelu. Finalnie dzięki podniesieniu jakości produkcji oraz szybszemu dostarczaniu produktów na rynek zauważysz wzrost zysków oraz konkurencyjności firmy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *