Jak działa system kontroli dostępu? SKD w praktyce

Wszędzie tam, gdzie bezpieczeństwo jest traktowane priorytetowo, wprowadzane są odpowiednie systemy kontroli dostępu, aby zapobiegać pojawieniu się osób niepowołanych w miejscach szczególnie chronionych, jak pomieszczenia, w których przechowywane są ważne dokumenty i poufne informacje lub sekcje budynku, do których wstęp może posiadać jedynie ograniczona grupa pracowników. System kontroli dostępu na terenie obiektu dla zapewnienia bezpieczeństwa musi działać nieprzerwanie przez cały czas.

W tym celu, aby uniemożliwiać kradzież oraz chronić mienie i by nadzorować dostępem do poszczególnych stref, potrzebny jest efektywny elektroniczny system, składający się z powiązanych między sobą komponentów – począwszy od różnych metod bezpieczeństwa,jak identyfikacja osób i karty dostępu aż po nadawanie uprawnień w czasie rzeczywistym. Możliwe jest również połączenie kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy, spójrzmy więc dokładniej, co nowoczesny system kontroli dostępu umożliwia.

Elektroniczny system kontroli dostępu

Pełna kontrola poprzez elektroniczny system kontroli dostępu –  od kart i czytników po elektrozaczepy.

Niegdyś wystarczył pracownik ochrony z pękiem kluczy, który w przypadku kontroli mógł kazać się wylegitymować pracownikowi. Współcześnie, w celu zminimalizowania błędów i uchybień czynnika ludzkiego, wprowadzane są inteligentne rozwiązania, które system kontroli dostępu stosuje, obecne dawniej w filmach z Jamesem Bondem, a dziś służące wydatnej poprawie działania rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa. Dzięki systemom kontroli ograniczenie dostępu umożliwia nie tylko skuteczne zabezpieczenie obiektu, ale też szybką reakcję na sytuacje nagłe, na przykład zdalne otwieranie przejść w przypadku zagrożenia przez kontrolerów dostępu i zwolnienie rygla elektromagnetycznego, umożliwiające szybką ewakuację w razie sygnalizacji pożaru.

Konieczna lista składników w systemach kontroli dostępu obejmuje takie elementy, jak: czytnik biometryczny wykorzystujący odcisk palca, czytniki siatkówki i tęczówki oka, tagi RFID oraz drzwi z zamkiem magnetycznym lub szyfrowym. Nowoczesny system kontroli dostępu stwarza  możliwości konfiguracji i współpracy z innymi systemami zabezpieczeń dzięki zastosowaniu kompatybilnych rozwiązań, a wszystko razem po to, by bronić dostępu do pomieszczeń przed niepożądanymi gośćmi. Do optymalnego wykorzystania i nadzoru powstaje dedykowane oprogramowanie, powszechnie stosowane w systemach kontroli, rejestrujące wszystkie zdarzenia – wejścia, wyjścia, próby niepowołanego dostępu do stref zamkniętych i inne nadużycia. Nad wszystkim czuwa jedna centrala systemu kd.

Monitorowanie czasu pracy

RCP i SKD – monitorowanie dostępu i czasu pracy czyli jak efektywnie wykorzystać możliwości obu systemów?

System kontroli dostępu znajduje swoje zastosowanie coraz częściej i można połączyć go z systemem kontroli czasu pracy, wykorzystując zbliżone modele funkcjonowania. Bez wątpienia automatyczne i precyzyjne monitorowanie obecności i raportowanie spóźnień znacznie ułatwiają organizację pracy i przygotowywanie comiesięcznych wypłat. Systemy RCP również powszechnie wykorzystują karty zbliżeniowe czy też czytniki biometryczne, więc za pomocą jednego identyfikatora w postaci karty magnetycznej albo czujnika linii papilarnych centrala systemu kontroli dostępu monitoruje i zapisuje przejścia pracowników w obie strony.

W przypadku  połączenia wszystkich urządzeń, uzyskamy spójny system kontroli dostępu poszczególnym osobom i system rejestracji czasu pracy, a więc inteligentne rozwiązanie „dwa w jednym”, które wydatnie optymalizuje zarządzanie bezpieczeństwem i personelem, więc jednocześnie będzie bronić dobytku firmy jak i sprawiedliwie rozliczać czas dla każdego stanowiska pracy. 

Ograniczanie dostępu osobom niepowołanym – oprogramowanie dla kontroli dostępu.

Aby nadawać i zmieniać uprawnienia w szybkim czasie niezbędne jest przygotowane przez specjalistów oprogramowanie, współpracujące z systemem sygnalizacji włamania i napadu, kontrolujące zamki elektryczne, stojące na straży kontroli dostępu firmy oraz jej dóbr. Można dzięki niemu szybko reagować, by odmówić dostępu do wybranych miejsc chronionych, uniemożliwiać otwarcie drzwi i blokować przejście, nawet jeśli karta zbliżeniowa czy też identyfikator pozwalały wcześniej na odblokowanie rygla elektromagnetycznego. Dla większego bezpieczeństwa stosuje się różne kombinacje zabezpieczeń, a ich współdziałanie, sterowane przez stosowane w systemach kontroli dostępu aplikacje i programy, pozwala uniknąć nerwowych sytuacji, związanych na przykład z zadziałaniem alarmu oraz przyjazdem grupy interwencyjnej do chronionego obszaru.

Jeśli chcesz skutecznie bronić dostępu do swoich tajemnic, kosztowności czy wrażliwych danych, to kontrola dostępu za pośrednictwem systemów SKD może zastępować batalion ochroniarzy i dozorców oraz skutecznie uzupełniać monitoring czy tradycyjne systemy alarmowe. Wejście do określonej strefy dzięki ustaleniu praw dostępu wpływa na dobrą organizację i dyscyplinę pracowników, a system kontroli dostępu ma za zadanie nieprzerwanie nad tym czuwać. Przy projektowaniu i zakładaniu systemu należy pamiętać, że zasilanie podstawowe powinno być wydzielone, a w przypadku braku napięcia zanik powinien być sygnalizowany – sterownik musi mieć zapewnione gwarantowane źródło zasilania.

Czytnik biometryczny

Czytnik biometryczny, czy czytnik zbliżeniowy na identyfikator? Zalety poszczególnych rozwiązań.

Znany nam powszechnie choćby z hotelowych drzwi czytnik zbliżeniowy to rozwiązanie sprawdzone i niedrogie. Może być otwarty wstukaniem kodu lub pozbawiony klawiatury, wykorzystujący tylko użycie transponderów zbliżeniowych. Jego prosta konstrukcja pozytywnie wpływa na niskie ceny, stąd ich wykorzystanie jest dobrym pomysłem  w niewielkich firmach, biurach czy instytucjach. Dzięki systemom kontroli dostępu nie traci na popularności, umożliwiając sprawne wejścia i wyjścia pracowników, bez konieczności pilnowania kluczy i bez ryzyka ich zgubienia lub utraty. Dostęp do określonej strefy uzyskuje się się łatwym do zapamiętania kodem, który powoduje otwarcie drzwi lub kartą, służącą również za identyfikator.

Czytnik biometryczny, wykorzystujący odcisk palca, charakteryzuje się dużo większym bezpieczeństwem, niż tradycyjne kody dostępu. Sensory optyczne, zapamiętujące linie papilarne, działają nieomylnie i chronią najwrażliwsze dane, co powszechnie znamy choćby ze smartfonów czy laptopów. Równie wysoki poziom zabezpieczeń zapewniają też skanery systemów rozpoznawania tęczówki oka, błyskawicznie identyfikujące osoby, nawet jeśli noszą okulary czy szkła kontaktowe. Działają bezdotykowo, więc to dodatkowy atut higieniczny oraz możliwość umieszczania ich w sposób nie pozwalający na zniszczenie, na przykład za pancerną szybą. Identyfikacja osób na tej podstawie przyda się wszędzie tam, gdzie szczególnie zależy nam na bezpieczeństwie – tajne dokumenty, firmowe skarbce czy też lokalne serwerownie będą przez takie urządzenia kontroli dostępu świetnie chronione. 

Zamek magnetyczny do drzwi oraz przycisk wyjścia – na co zwracać uwagę przy ich wyborze do systemu kontroli dostępu SKD?

Zamki magnetyczne dzięki swej zasadzie działania oferują długi czas poprawnego funkcjonowania mechanicznego, więc sprawdzają się doskonale tam, gdzie często otwiera się i zamyka drzwi. Wersje szyfrowe odblokowują się po podaniu kodu lub zbliżeniu karty, podając impuls elektryczny na elektrozaczep, który działa na zasadzie styku normalnie otwartego. Wybierając taki model warto zwrócić uwagę czy może współpracować z czujnikiem otwarcia drzwi, czy posiada dużą pamięć zdarzeń i możliwość dodawania kolejnych kodów oraz solidną obudowę ochronną – wszystko można wyczytać  z pliku pdf instrukcji obsługi. W starszych, tradycyjnych modelach działa on na zasadzie odblokowania się po wprowadzeniu odpowiedniej sekwencji cyfr, ustawiającej zapadki w sposób pozwalający na naciśnięcie klamki.

Niezbędnym elementem każdego profesjonalnego systemu kontroli dostępu są przyciski wyjścia. Ich naciśnięcie jest konieczne do opuszczania strefy chronionej, odblokowując chwilowo drzwi na czas przejścia. Przed dokonaniem wyboru trzeba zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany, sposób montażu, obsługiwane styki oraz obciążalność prądową. Estetyka odgrywa tu spore znaczenie, na szczęście oferowana mnogość wariantów pozwoli na dopasowanie do wymagań – niewielki, dyskretny okrągły guzik, albo większy, podświetlany model z wyraźnym opisem. Coraz częściej oferowane są także bezdotykowe rozwiązania zbliżeniowe, co również ma aspekt higieniczny, istotny dla niektórych użytkowników.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *