Nowoczesne monitorowanie energii elektrycznej – jakie są korzyści?

W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o sposobach zmniejszania zużycia prądu, alternatywnych metodach jego produkcji i bardziej świadomym korzystaniu z energii. Zagadnienia te dotyczą zarówno zastosowań prywatnych, jak i przemysłowych, a nawet – mówiąc o skali makro – całych gospodarek. W tym kontekście na pierwszy plan wysuwa się nowoczesne monitorowanie energii elektrycznej, które pozwala optymalizować wykorzystanie prądu, co przekłada się na lepszą efektywność energetyczną i mniejsze rachunki.

Jak w praktyce wygląda nowoczesne monitorowanie energii elektrycznej? Czym są tzw. inteligentne sieci elektroenergetyczne? Co warto wiedzieć o Smart Metering i jakie są korzyści związane z monitorowaniem zużycia energii? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniższym wpisie. Czytaj dalej!

Nowoczesne monitorowanie energii elektrycznej. Co trzeba wiedzieć?

Monitorowanie energii elektrycznej

Monitoring zużycia energii elektrycznej to coraz powszechniejsza praktyka, która ma na celu wspomóc użytkowników w śledzeniu bieżącego wykorzystania energii w domu czy np. w obiekcie przemysłowym. W ten sposób dowiadujemy się, ile realnie prądu używamy każdego dnia i jakie ilości energii zużywają poszczególne urządzenia i sprzęty elektroniczne. Otrzymujemy twarde, sprawdzone dane, które pozwalają skuteczniej zarządzać zużyciem prądu i podejmować lepsze decyzje pod kątem możliwych oszczędności.

Jak w praktyce wygląda monitorowanie energii elektrycznej?

Systemy monitorowania zużycia prądu mierzą i analizują wykorzystanie energii w czasie rzeczywistym, bez chwili przerwy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanych czujników montowanych w instalacji elektrycznej, które kontrolują zużycie energii przez wszystkie urządzenia w domu. 

Użytkownicy mają do dyspozycji wiele różnych funkcji, które umożliwiają sprawne zarządzanie konsumpcją energii oraz identyfikowanie obszarów, które wymagają pod tym kątem pewnych modyfikacji. Podstawowe zastosowania systemów monitoringu polegają na:

  • pozyskiwaniu szczegółowych informacji dotyczących ilości zużytej energii;
  • magazynowaniu danych o mocy poszczególnych sprzętów i realnym zapotrzebowaniu na energię;

Pozyskiwanie informacji ilości zużytej energii

  • zbieraniu danych o parametrach jakościowych prądu (natężeniu, napięciu);
  • monitorowaniu stanu sieci energetycznej i wykrywaniu jakichkolwiek nieprawidłowości (w takich sytuacjach użytkownik natychmiast otrzymuje powiadomienie);
  • zapobieganiu nadmiernemu zużyciu prądu dzięki możliwości zaprogramowania progów maksymalnego zużycia (po ich przekroczeniu użytkownik jest o tym informowany);
  • analizowaniu danych w celu zoptymalizowania zużycia energii w gospodarstwie domowym, w obiekcie biurowym, przemysłowym itd. 

Zbierane w ten sposób dane mogą być prezentowane w formie czytelnych tabel, wykresów i raportów, co pozwala porównywać zużycie prądu z różnych okresów i wykrywać sprzęty, które okazują się najbardziej energochłonne. Mówiąc w skrócie, taki nowoczesny system monitorowania energii elektrycznej daje Ci pełną kontrolę nad jej wykorzystaniem w warunkach domowych lub komercyjnych. W praktyce oznacza to więcej pieniędzy w portfelu i mniejszy wpływ na środowisko naturalne. 

Systemy monitorowania energii w domu

Systemy monitorowania energii w domu

Monitoring energii w zastosowaniach prywatnych może być zintegrowany z automatyką domową, co pozwala jeszcze sprawniej i wygodniej śledzić aktualne zużycie prądu. Co więcej, systemy te świetnie współpracują również z instalacjami fotowoltaicznymi. Takie rozwiązanie daje możliwość kontrolowania nadwyżek wyprodukowanej energii i umożliwia ich optymalne wykorzystanie. Poza standardowym monitorowaniem wykorzystania prądu można również szybko wykrywać ewentualne usterki paneli PV lub inwertera i odpowiednio szybko na nie reagować. 

Monitorowanie zużycia prądu w obiekcie firmowym

Narzędzia i technologie z zakresu monitorowania energii elektrycznej są bardzo przydatne m.in. w obiektach przemysłowych i produkcyjnych, gdzie zapotrzebowanie na prąd jest zwykle bardzo duże. Nie znając jednak dokładnego rozkładu zużycia energii na poszczególne maszyny (i w określonym czasie), trudno optymalizować koszty.

Decydując się na systemy monitoringu energii w przedsiębiorstwie, zyskujesz następujące funkcjonalności:

  • stałe pomiary zużycia w newralgicznych obszarach;
  • przejrzyste informacje pogrupowane w firmowej bazie danych;
  • możliwość przeglądania i skutecznego analizowania danych w celu zmniejszenia kosztów ponoszonych na energię elektryczną.

Inteligentnie sieci elektroenergetyczne

Inteligentnie sieci elektroenergetyczne – co to jest?

Nowoczesny monitoring zużycia prądu łączy się bezpośrednio z pojęciem Inteligentnych sieci elektroenergetycznych (z ang. Smart Grid). To zaawansowane systemy wykorzystujące technologie z pogranicza informatyki, automatyki i komunikacji, których zadaniem jest m.in. zarządzanie wytwarzaniem, przesyłaniem oraz pobieraniem (zużywaniem) energii elektrycznej. Najważniejsze założenia systemów Smart Grid bazują na następujących zagadnieniach:

  • upowszechnienie energetyki rozproszonej (rozproszenie źródeł wytwarzających i odbierających prąd, które umożliwia optymalne wykorzystanie i bilansowanie energii elektrycznej);
  • redukcja ilości zanieczyszczeń pochodzących ze spalania paliw kopalnych;
  • poprawa wydajności, elastyczności i niezawodności sieci energetycznych z naciskiem na zrównoważony rozwój;
  • możliwość przywracania standardowych parametrów sieci po wystąpieniu awarii lub uszkodzeń. 

Monitorowanie systemu Smart Grid

Rozwiązania z zakresu Smart Grid wymagają wykorzystania zaawansowanej infrastruktury pomiarowej. W jej skład wchodzą inteligentne liczniki, koncentratory danych, narzędzia i systemy zarządzające i monitorujące sieć, a także infrastruktura komunikacyjna łącząca ze sobą powyższe 3 elementy. 

Czym jest Smart Metering?

Smart Metering to zaawansowany system opomiarowania i analizy zużycia energii elektrycznej, uważany za jeden z najważniejszych kierunków rozwoju polityki energetycznej. Rozwiązanie to obejmuje nie tylko inteligentne liczniki energii (Smart Meters), ale również stale rozwijaną infrastrukturę telekomunikacyjną (konieczną z punktu widzenia szybkiego przesyłu danych) oraz profesjonalne oprogramowanie. 

System Smart Meteringu działa na zasadzie “łączenia” pomniejszych komponentów sieci energetycznych w większą całość oraz skomunikowaniu tych elementów ze sobą. Głównym założeniem jest nie tylko pozyskiwanie, ale też skuteczne analizowanie danych w celu optymalizacji procesów produkcyjnych oraz zmniejszenia poboru energii w przedsiębiorstwach i domach prywatnych.

Czym jest Smart Metering?

W jaki sposób działa Smart Metering?

U podstaw Smart Meteringu leży wykorzystanie inteligentnych liczników energii elektrycznej – nowoczesnych urządzeń pomiarowych, które umożliwiają komunikację między poszczególnymi uczestnikami rynku energetycznego. Dzięki temu prąd dostarczany jest w sposób optymalny, z uwzględnieniem jak najniższych kosztów. Zaawansowane liczniki pomiarowe wykorzystywane są też do integracji rozproszonych źródeł energii, m.in. tej pochodzącej z instalacji fotowoltaicznych. 

Czym charakteryzują się inteligentne liczniki energii elektrycznej?

  • rozbudowanymi funkcjonalnościami – m.in. możliwością śledzenia zużycia energii elektrycznej w czasie rzeczywistym;
  • elastycznością – dopasowanie do potrzeb użytkowników;
  • możliwością dostosowania do nowych rozwiązań – m.in. do obsługi ładowania pojazdów elektrycznych;
  • sprawnym dwukierunkowym przesyłem danych – opcja przesyłu danych z licznika do operatora sieci i z powrotem;
  • efektywną komunikacją na linii odbiorca energii-operator – co jest szczególnie istotne w przypadku wystąpienia awarii w sieci energetycznej (sprzedawca prądu natychmiast otrzymuje stosowne powiadomienie). 

Inteligentny licznik energii elektrycznej

Inną składową systemu Smart Meteringu są tzw. koncentratory danych. To specjalne urządzenia lub oprogramowania służące do pozyskiwania i przetwarzania danych z inteligentnych liczników, przesyłania ich do innych odbiorców prądu, a także monitorowania parametrów sieci z naciskiem na jakość energii. W kontekście Smart Meteringu należy jeszcze wspomnieć o systemach informatycznych, które pozwalają m.in. przechowywać dane pochodzące z liczników, nadzorować i rozliczać koszty energii, a także monitorować w czasie rzeczywistym parametry jakościowe i ilościowe prądu. 

Monitorowanie zużycia energii elektrycznej – jakie są korzyści? 

Podsumujmy najważniejsze korzyści wynikające z wykorzystania nowoczesnych systemów monitorujących zużycie energii:

Monitorowanie zużycia energii elektrycznej – jakie są korzyści? 

  1. Zbieranie i analizowanie danych dotyczących zużycia prądu – lepsze zarządzanie poborem energii, większe oszczędności i pozytywny wpływ na środowisko naturalne. 
  2. Monitoring w czasie rzeczywistym – sprawne identyfikowanie okresów szczytowego wykorzystania energii i analizowanie skuteczności działań podejmowanych w celu zmniejszenia zużycia.
  3. Możliwość ustawiania alertów – indywidualna konfiguracja systemu, który odtąd będzie powiadamiać użytkowników o określonych zdarzeniach, np. przekroczeniu ustalonego progu zużycia, niespodziewanym wzroście poboru prądu czy zagrożeniach bezpieczeństwa sieci energetycznej. Pozwala to osiągnąć określone cele m.in. pod kątem oszczędzania energii i wyrobienia świadomych nawyków związanych z jej wykorzystaniem.  
  4. Możliwość połączenia z systemami smart home i fotowoltaiką – dodatkowe rozszerzenie funkcjonalności, kompleksowe informacje na temat zużycia prądu i wydajności paneli fotowoltaicznych, możliwość zdalnego sterowania systemami monitorowania energii. 
  5. Bogaty wybór narzędzi do monitorowania energii – inteligentne liczniki energii, systemy zarządzające, urządzenia IoT (Internet of Things), liczne platformy, aplikacje oraz internetowe usługi monitoringu zużycia energii itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *