Praca zdalna – jak zadbać o cyberbezpieczeństwo?

Praca zdalna ma wiele zalet, jednak podczas jej realizacji szczególnie ważne jest zachowanie zasad dotyczących cyberbezpieczeństwa. Dzięki temu można uniknąć wielu zagrożeń, na przykład kradzieży danych firmowych. Sprawdź, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo systemów informatycznych w trakcie pracy zdalnej.

Jakie są następstwa pracy zdalnej w sferze cyberbezpieczeństwa?

Jakie są następstwa pracy zdalnej w sferze cyberbezpieczeństwa?

W wyniku pandemii COVID-19 i obostrzeń z nią związanych wiele firm zostało zmuszonych do przejścia na pracę zdalną. Dostrzeżono wówczas sporo zalet z nią związanych. Dotyczy to na przykład tego, że pracownicy nie muszą codziennie dojeżdżać do biura, co jest bardzo wygodne i wiąże się z oszczędnością czasu oraz pieniędzy. Także dla właścicieli firm praca na odległość jest korzystna, gdyż powoduje, że nie ponoszą kosztów związanych z organizacją miejsc pracy w biurze.

Mimo wielu zalet, trzeba pamiętać, że przy takiej organizacji pracy pracodawca nie ma pełnej kontroli nad personelem. Uwidacznia się to szczególnie w sferze cyberbezpieczeństwa. Właściciel firmy może nie być pewien na przykład tego, czy personel:

  • posługuje się odpowiednim oprogramowaniem antywirusowym i regularnie je aktualizuje – dotyczy to również poszczególnych aplikacji wgranych do komputera;
  • stosuje wytyczne dotyczące ochrony danych osobowych;
  • sięga po wielopoziomowe uwierzytelnianie;
  • wykorzystuje urządzenia służbowe do celów prywatnych – w niektórych organizacjach można też spotkać się z odwrotną sytuacją.

Cyberbezpieczeństwo a praca zdalna

Praca zdalna to ogromne wyzwanie dla bezpieczeństwa IT. Jeśli jesteś właścicielem firmy, powinieneś zadbać o to, aby wszyscy pracownicy stosowali odpowiednie oprogramowanie i procedury, w tym w zakresie ochrony danych firmowych. Pozwoli to zapobiec wielu zagrożeniom cybernetycznym.

Dlaczego podczas pracy zdalnej kluczowe znaczenie ma zadbanie o bezpieczeństwo IT?

Bezpieczeństwo IT podczas pracy na odległość jest koniecznością dlatego, że zapewni ciągłość działania firmy oraz prawidłowe realizowanie obowiązków przez personel. Odpowiednia ochrona organizacji pod kątem cyberzagrożeń pozwoli zadbać o to, aby nie doszło do ataku hakerskiego. Dzięki temu zapobiegniesz:

  • wyciekowi danych firmowych, co jest niezwykle groźne z uwagi na możliwość utraty informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa – może również dojść do naruszenia integralności czy uszkodzenia danych;

Zapobiegnij wyciekowi danych w pracy zdalnej

  • kradzieży tożsamości, która może objąć nie tylko osoby pracujące w firmie, ale również jej klientów – efektem może stać się pogorszenie wizerunku organizacji na rynku, gdyż zostanie ona uznana za taką, która nie jest w stanie rzetelnie zadbać o cyberbezpieczeństwo;
  • zablokowaniu dostępu do komputerów czy sieci i, w skrajnych przypadkach, konieczności zapłacenia hakerom okupu w celu odzyskania kontroli nad sprzętem.

Każda firma może paść ofiarą hakerów. Pamiętaj, że źródłem ataków mogą być nie tylko systemy i urządzenia znajdujące się w firmie, ale również sprzęt używany przez pracowników podczas realizacji obowiązków zawodowych w domu.

Cyberprzestępcy stosują różnorodne metody ataków. Jest to na przykład phishing, który polega na podszywaniu się pod zaufane instytucje lub osoby i wyłudzaniu poufnych informacji, na przykład loginów oraz haseł. Często spotykane są również ataki typu DDoS (w wyniku kierowania do systemu dużej ilości zapytań dochodzi do blokady usług) oraz infekowanie urządzeń botnetami, które utrudniają obsługę komputerów na przykład w następstwie ciągłego wyświetlania spamu.

Jeśli zadbasz o bezpieczeństwo IT podczas pracy zdalnej, możesz znacznie zneutralizować, a nawet całkowicie wyeliminować ryzyko nieuprawnionej ingerencji w systemy informatyczne stosowane w firmie. Pozwoli to zapobiec przestojom w jej działalności czy utracie znacznych ilości pieniędzy. Pamiętaj, że firma, w której stosowane są dobre praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa, jest lepiej postrzegana na rynku. Efektem jest to, że skutecznie przyciąga interesariuszy, czyli klientów czy partnerów biznesowych.

Jak zapewnić bezpieczeństwo IT w firmie? Sprawdzone sposoby

Haker

Jako właściciel firmy, w której realizowana jest praca na odległość, powinieneś zadbać o bezpieczeństwo IT. Musisz więc wiedzieć, jakie są możliwości w tym zakresie. Poniżej przedstawimy skuteczne metody zapobiegania cyberzagrożeniom.

Sformułuj politykę bezpieczeństwa informacji

Polityka bezpieczeństwa informacji powinna zawierać opis procedur obowiązujących podczas gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych wykorzystywanych w firmie. W przypadku pracy zdalnej powinna określić sposób wymiany takich danych. Komunikację najlepiej oprzeć na zaszyfrowanym protokole SSL i na VPN, a więc wirtualnej sieci prywatnej. Istotne są również wymagania dotyczące zabezpieczeń stosowanych przez pracowników na urządzeniach używanych podczas pracy w domu.

Zadbaj o przeprowadzenie szkoleń wśród pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa

W każdej firmie potrzebne są regularne szkolenia dotyczące bezpieczeństwa IT w trakcie pracy na odległość. Dzięki nim personel uzyska wiedzę na temat stale zmieniających się metod działania cyberprzestępców oraz sposobów ochrony przed nimi, a także zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektronicznych.

Szkolenie z cyberbezpieczeństwa

Podczas szkoleń warto uczulić pracowników na to, aby:

  • stosowali wielopoziomowe uwierzytelnianie za pomocą silnych haseł oraz SMS-ów czy aplikacji mobilnych;
  • unikali korzystania z publicznych sieci, które są dostępne na przykład w galeriach handlowych czy restauracjach, gdyż hakerzy mogą się z łatwością do nich włamać;
  • regularnie aktualizowali oprogramowanie stosowane podczas pracy zdalnej;
  • tworzyli kopie zapasowe plików;
  • zawsze wylogowywali się z aplikacji po zakończeniu korzystania z nich;
  • natychmiast zgłaszali wszelkie incydenty w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Dzięki szkoleniom sprawisz, że personel w odpowiednim stopniu zadba o zapewnienie bezpieczeństwa IT w Twojej firmie. Poza kursami możesz również postawić na dystrybucję materiałów edukacyjnych na temat cyberbezpieczeństwa dla pracowników, na przykład poprzez firmowego e-maila.

Zapewnij personelowi dostęp do odpowiedniego oprogramowania oraz sprzętu

Zabezpieczone laptopy do pracy zdalnej

Podczas pracy zdalnej jesteś zobowiązany do zapewnienia swoim pracownikom wszelkich niezbędnych urządzeń oraz materiałów. Obejmuje to przykładowo:

  • nowoczesne laptopy z legalnym oprogramowaniem antywirusowym;
  • klucze U2F stosowane do uwierzytelniania dwupoziomowego;
  • zasilacze awaryjne, które zniwelują ryzyko utraty danych w wyniku przerwy w dostawie prądu.

Nie warto oszczędzać na oprogramowaniu czy sprzęcie, gdyż cyberbezpieczeństwo IT jest kluczowe z punktu widzenia interesów Twojej firmy.

Zastosuj w firmie system zarządzania bezpieczeństwem

W swojej firmie możesz wykorzystać różne systemy służące do zarządzania bezpieczeństwem IT. Są to między innymi programy antywirusowe, antyspamowe (stanowią zabezpieczenie przed niepożądanymi wiadomościami e-mail czy reklamami) i antyspyware (chronią przed oprogramowaniem szpiegującym). Innym przykładem są systemy filtrowania treści, które wychwytują i usuwają botnety czy trojany.

Zastosuj w firmie system zarządzania bezpieczeństwem

Świetną propozycją dla każdej firmy jest UTM, czyli wielofunkcyjna zapora sieciowa. W jednym miejscu integruje szereg rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa IT. Obejmuje:

  • filtrowanie poczty elektronicznej i stron WWW;
  • ochronę sieci bezprzewodowej;
  • detekcję włamań.

Innym niezwykle przydatnym systemem jest kontrola dostępu. Sprawdzi się szczególnie podczas pracy hybrydowej, czyli realizowanej częściowo w siedzibie firmy i częściowo zdalnie. Polega na automatycznym identyfikowaniu osób, które wchodzą do budynków i pomieszczeń firmowych. Jest idealnym sposobem na to, aby zabezpieczyć serwerownię czy pokój, w którym przechowywane są dokumenty firmowe, przed dostępem ze strony nieuprawnionych osób.

Jeśli potrzebujesz systemów typu UTM albo kontrola dostępu, warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań oferowanych przez wyspecjalizowaną firmę. Są one bardzo funkcjonalne oraz łatwe w obsłudze i pozwolą Ci w odpowiednim stopniu zadbać o bezpieczeństwo IT.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *