Zabezpieczenie serwerowni. Kontrola dostępu biometryczna i geometria twarzy.

Stale rosnące zapotrzebowanie na przestrzeń do przechowywania danych cyfrowych oznacza, że w zasadzie każda firma musi regularnie unowocześniać serwery. Inwestowanie w nowoczesne technologie związane z bezpieczeństwem IT to nie tylko walka z czyhającymi cyberzagrożeniami, ale również ochrona pomieszczenia, w którym znajdują się urządzenia. System szyfrowania danych na serwerze, odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe i system kontroli dostępu chroniące serwerownię przed nieautoryzowanym dostępem to kompleksowe podejście, które obejmuje zarówno ochronę cyfrową, jak i fizyczną zasobów IT. Jakie metody warto zastosować i jakie są główne zalety SKD przy ochronie strategicznych zasobów?

Serwerownia i zabezpieczenia fizyczne – co należy wiedzieć?

Serwerownia

Inwestując w bezpieczeństwo serwerowni pod uwagę trzeba wziąć zarówno zagrożenia wynikające z jakiejkolwiek awarii urządzeń, jak też związane z dostępem niepowołanych osób. Zintegrowana z systemem kontroli dostępu sygnalizacja włamania i napadu, czujniki ruchu lub monitoring – im więcej środków zapobiegawczych, tym lepiej. Ważne są również lokalne uwarunkowania, które decydują o bezpieczeństwie danej serwerowni.

Pomieszczenie przeznaczone dla serwerów powinno być pozbawione okien, a dobrą cyrkulację powietrza zapewniać wentylacja lub system klimatyzacji. Należy o to zadbać, by uniknąć przegrzewania się urządzeń, które grozi awarią lub nawet pożarem. Brak okien oraz solidne drzwi antywłamaniowe, dymoszczelne i z podwyższoną odpornością ogniową, oznaczają, że do wnętrza można dostać się tylko jednym wejściem. Dlatego też drzwi te powinny być w odpowiedni sposób zabezpieczone przed intruzami – w tym celu można zastosować jedno z kilku rozwiązań SKD.

Systemy kontroli dostępu i ich zastosowania

System zabezpieczeń pomieszczenia

System kontroli dostępu umożliwia otwarcie drzwi tylko po prawidłowej autoryzacji osoby, której dane wcześniej zostały do niego wprowadzone. O ile inne pomieszczenia w budynku nie muszą posiadać wyrafinowanych zabezpieczeń, serwerownia zdecydowanie powinna być szczególnie chroniona. By podnieść poziom bezpieczeństwa, można wykorzystać jedną lub kilka metod umożliwiających dostęp, na przykład połączenie funkcji otwierania zamka drzwi kartą zbliżeniową oraz autoryzację kodem PIN. Można również zdecydować się na rozwiązanie z zastosowaniem jednego klucza głównego.

Nowoczesne systemy kontroli dostępu dzielimy na trzy kategorie:

  • Fizyczne systemy kontroli dostępu: zamki, klucze, karty magnetyczne.
  • Elektroniczne systemy kontroli dostępu: klawiatury, breloki RFID, karty zbliżeniowe.
  • Biometryczne systemy kontroli dostępu: skanery linii papilarnych, rozpoznawanie twarzy, skanery tęczówki.

O tym, który z nich wybrać, decydują uwarunkowania techniczne, oczekiwany poziom ochrony oraz integracja z istniejącą infrastrukturą, np. monitoringiem czy systemem alarmowym. Wszystkie są uniwersalne i mogą być dostosowane do wymagań każdej firmy czy instytucji publicznej, stosownie do potrzeb. Mogą stać na straży wybranych wejść, jak również chronić cały obiekt – ogólna funkcjonalność SKD pozostaje zawsze na najwyższym poziomie.

Przeczytaj także: System kontroli dostępu dla instytucji

Identyfikacja, uwierzytelnianie, autoryzacja – jak działa SKD?

System biometryczny

Wraz z zabezpieczeniem serwerowni warto zainteresować się wprowadzeniem systemu kontroli dostępu rozszerzonego na inne pomieszczenia w budynku. Nowoczesne i niezawodne systemy biometryczne oraz terminale na twarz to przyszłość zarządzania dostępem, ale nadal popularne są rozwiązania oparte o karty i czytniki.

Administrator SKD może dowolnie nadawać, rozszerzać lub ograniczać uprawnienia karty dostępu poszczególnym pracownikom organizacji, by mogli wejść tylko do pomieszczeń niezbędnych do pełnienia ich obowiązków. Daje to również możliwość natychmiastowego zablokowania dostępu w przypadku utraty karty lub innego urządzenia identyfikacyjnego.

Systemy biometryczne opierają się na unikalnych cechach fizycznych użytkownika, takich jak odciski palców, skanowanie siatkówki oka czy rozpoznawanie głosu. Z kolei terminale wykorzystują zaawansowane algorytmy rozpoznawania twarzy i są w stanie zidentyfikować osoby z niemal stuprocentową dokładnością. System kontroli dostępu powinien być pod nadzorem upoważnionej osoby, wychwytującej każdą anomalię w jego prawidłowym działaniu, na przykład próbę siłowego sforsowania drzwi lub ich nieprawidłowe zamknięcie.

System kontroli zasobów a zabezpieczanie wejść do pomieszczeń z serwerami.

Identyfikacja i autoryzacja są ze sobą ściśle powiązane, a każda próba wejścia rejestrowana w systemie, co umożliwia monitorowanie i analizę aktywności użytkowników. Najważniejsze, że systemy te w każdej chwili mogą być zintegrowane z istniejącą infrastrukturą, bez konieczności budowania jej od nowa czy też wymiany elementów ze względu na niekompatybilność.

Czym jest system zabezpieczeń zasobów typu Master Key? To zaawansowany mechanizm ochrony, który umożliwia kontrolę dostępu do wybranych pomieszczeń i obszarów z użyciem jednego lub kilku kluczy. Oznacza to, że za pomocą klucza głównego możliwa jest obsługa zamków strzegących dostępu do miejsc strategicznych. Oczywiste korzyści z tego rozwiązania to wyeliminowanie tradycyjnych pęków kluczy otwierających tylko jeden zamek oraz łatwiejsze śledzenie użycia klucza przez personel. System działa bez konieczności korzystania z oprogramowania lub okablowania, a także pozwala na kontrolowanie dostępu w zależności od grup użytkowników i przypisanych im uprawnień.

Skalowalność  i elastyczność tego rozwiązania pozwala tworzyć wielopoziomowe struktury dostępu zgodnie z aktualnymi potrzebami, dostosowane do każdego obiektu. Mniej kluczy w obiegu to mniej zmartwień związanych z ich zgubieniem lub kradzieżą. Master Key może być dowolnie przeprogramowany bądź dezaktywowany przez administratora, również w sposób zdalny.

Skuteczne zabezpieczenie serwerowni przed pożarem i zalaniem – systemy gaśnicze i instalacja ostrzegawcza

Inwestycja w ochronę własnej serwerowni to nie tylko zabezpieczenia przed potencjalnym atakiem hakerskim oraz fizyczna ochrona wejścia do pomieszczenia. Równie ważna jest lokalizacja, a pod uwagę należy wziąć przede wszystkim kwestie związane ze skutkami zalania lub pożaru. Serwerownia powinna być też wyposażona w zasilanie awaryjne UPS (uninterruptible power supply), zapewniające ciągłość pracy urządzeń w przypadku awarii energetycznej.

Niezwykle ważną kwestią jest szybkie wykrycie dymu i ognia. W celu ostrzegania stosuje się czujki, które dzięki połączeniu z systemem sygnalizacji pożaru zaalarmują o pojawieniu się dymu. Nie można też zapomnieć o środkach gaśniczych dostosowanych do używania w serwerowni. Może to być gaśnica śniegowa odpowiednia do gaszenia urządzeń elektronicznych do 1000V, ale jeszcze lepiej sprawdza się system gaszenia gazem. Środek ten nie niszczy urządzeń znajdujących się w chronionym pomieszczeniu, a ponadto nie przewodzi prądu, nie powoduje korozji i nie jest toksyczny.

Podłoga powinna być antystatyczna i niepalna, a jeśli to możliwe, to także wyniesiona ponad poziom otoczenia, co ograniczy ryzyko zalania urządzeń. Ściany murowane lub wykonane z niepalnego materiału plus atestowane drzwi przeciwpożarowe nie pozwolą na to, by w razie pożaru na zewnątrz ogień przeniknął do wnętrza serwerowni.

Detekcja zagrożeń w lokalnym Data Center – jak przewidywać sytuacje awaryjne?

W trakcie eksploatacji serwerowni priorytetem jest zapewnienie ciągłości działania oraz ochrona infrastruktury i przetwarzanych danych. Tworząc złożony system bezpieczeństwa trzeba podjeść do tego uwzględniając rzeczywiste zagrożenia, na jakie narażona jest serwerownia w konkretnej lokalizacji.

Odpowiednie zabezpieczanie serwerowni musi łączyć środki fizyczne z elektronicznymi, w postaci kamer i różnego rodzaju czujników. Każde lokalne centrum danych wymaga stałego monitorowania i dbałości o warunki pracy sprzętu. Optymalna temperatura powinna wynosić około 20°C, a wilgotność powietrza około 45%. Dzięki wczesnej detekcji dymu możliwa jest natychmiastowa reakcja i przystąpienie do gaszenia serwerowni zanim dojdzie do eskalacji zagrożenia.

Elastyczne zarządzanie uprawnieniami dostępu, które można dostosować do zmieniających się potrzeb, to inwestycja długoterminowa o trudnych do przecenienia korzyściach. Instalacja systemu kontroli dostępu może wymagać przygotowania bądź dostosowania infrastruktury kablowej i źródeł zasilania, a także wyznaczenia punktów montażowych dla czytników i zamków oraz wdrożenia oprogramowania do zarządzania systemem. Jest to zadanie, które trzeba wykonać w ścisłej współpracy ze specjalistami, by wszystko działało jak należy.

Zabezpieczenie serwerowni z Nicesoft

Bezpieczeństwo z Nicesoft

Nicesoft oferuje kompleksowe rozwiązania zabezpieczeń serwerowni, skupiając się na zaawansowanej kontroli dostępu i zarządzaniu bezpieczeństwem. Systemy te pozwalają na precyzyjne definiowanie praw dostępu, w tym możliwość przypisywania czasowych lub stałych uprawnień z wykorzystaniem technologii NFC oraz tagów, co zapewnia większą kontrolę nad dostępem do wrażliwych obszarów. Integracja z systemami monitoringu i alarmowymi umożliwia natychmiastowe reagowanie na podejrzane zdarzenia oraz pełny wgląd w aktywność użytkowników.

W ofercie uwzględniono także konsultacje i doradztwo w zakresie projektowania oraz dopasowania rozwiązań do specyficznych potrzeb klientów, co czyni Nicesoft idealnym wyborem dla firm poszukujących nowoczesnych rozwiązań do zabezpieczenia swoich serwerowni​ i nie tylko.

W Nicesoft zajmujemy się marketingiem i systemami IT. Z nami możesz bezpiecznie zarządzać dokumentacją w firmie czy monitorować czas pracowników. U nas możesz także zamówić system CRM, copywriting, tworzenie stron internetowych i nie tylko. Sprawdź naszą ofertę!

Usługi Nicesoft

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *